KOMENTÁŘ / Evropská komise v minulých týdnech oznámila zahájení vyšetřování týkající se možného porušování nového Nařízení o digitálních trzích (DMA) ze strany z největších digitálních hráčů – společností Alphabet, Apple a Meta. Hlavní obavy Komise spočívají v omezeních, která tyto společnosti ukládají vývojářům aplikací, a v možném upřednostňování vlastních služeb na úkor konkurence. Tato aktivita zároveň ukazuje, že nové povinnosti vyplývající z balíku týkajícího se regulace internetu, bere Komise velmi vážně.
Podle DMA jsou tzv. “gatekeepers”, tedy společnosti jako Alphabet nebo Apple, povinny umožnit vývojářům aplikací nabízet své produkty bez poplatků. Komise má přitom v současnosti obavy, že tyto společnosti svými různými opatřeními a omezeními tuto povinnost plně nesplňují. Podobně je Alphabet vyšetřován kvůli možnému upřednostňování vlastních vertikálních vyhledávacích služeb (např. Google Shopping, Google Flights, Google Hotels) na úkor konkurenčních služeb, což je opět něco, co není v souladu s účelem a smyslem regulace.
U Applu se vyšetřují opatření, která by mohla bránit uživatelům v plné volbě služeb v rámci jejich ekosystému, a to zejména v souvislosti s možností snadno odinstalovat aplikace, změnit výchozí nastavení a volit alternativní výchozí služby, jako jsou prohlížeče nebo vyhledávače. Společnost Meta je pak vyšetřována kvůli novému obchodnímu modelu, který uživatelům v EU nabízí buď placení, nebo souhlas se sdílením jejich osobních dat. Komise se obává, že tento model nedává uživatelům skutečnou alternativu a nesplňuje tak cíl DMA zabránit hromadění osobních údajů. Je však nutné zdůraznit, že jsme teprve na začátku vyšetřování a je možné, že se podezření Komise neprokáží, nebo že se u soudního přezkumu ukáže, že toto chování je v souladu s právem.
V případě prokázání porušení DMA je Komise oprávněna uložit pokuty až do výše 10 % celkového celosvětového obratu společnosti. Pokuty mohou dosáhnout až 20 % v případě opakovaného porušení. Komise může navíc přijmout další opatření, jako je povinnost prodat podnik nebo jeho část, či zákaz akvizic souvisejících se systematickým neplněním povinností. Jen pro představu, obrat společnosti Alphabet byl za minulý rok zhruba 300 miliard dolarů. Možné pokuty jsou tedy skutečně vysoké, je však otázka, zda k nim nakonec Komise skutečně přistoupí. Rozhodnutí Komise je navíc přezkoumatelné před Soudním dvorem EU, který již v minulosti ukázal, že se nebojí rozhodnutí Komise rušit.
Proklamovaným cílem DMA je zajistit férové a konkurenceschopné trhy v evropském digitálním sektoru. Je však otázkou, zda tyto a podobné regulace ve skutečnosti také nejsou důvodem, proč Evropa nemá žádnou globálně významnou softwarovou společnost. V případě ztrátových společností, jako je například sociální síť X (dříve Twitter), navíc existuje obava, že by mohly evropský trh oficiálně zcela opustit. I přes hospodářskou ztrátu je totiž obrat této společnosti pořád dost vysoký; při nesouladu s nařízením tedy hrozí velmi vysoké pokuty. Pokud by se tak stalo, tak by evropským uživatelům nezbylo než používat například službu VPN, aby se na tuto platformu mohli přihlásit.