Dvě frakce europarlamentu navrhují tvrdý postup proti Agrofertu. Konec dotací?

Premiér Andrej Babiš s vlajkou EU (ČTK)

Premiér Andrej Babiš s vlajkou EU | FOTO: ČTK

V návrhu usnesení, o kterém bude ve čtvrtek  hlasovat Evropský parlament, by se podle informací deníku FORUM 24 měla objevit výzva Evropské komisi o zastavení dotací pro Agrofert do doby, než se problém možného střetu zájmů českého premiéra vyřeší. Toto opatření žádá výbor pro hospodářskou kontrolu Evropského parlamentu. Deník FORUM 24 má k dispozici požadavky tohoto výboru, ale také návrhy dvou frakcí europarlamentu: Evropské lidové strany a Zelených/FTA.

Vztah Andreje Babiše a Agrofertu není podle těchto frakcí v souladu s článkem 61 o rozdělování dotací, Evropský parlament vyzývá Evropskou komisi k pozastaveni čerpání evropských fondů, než se konflikt zájmu prošetří a vyřeší.

Návrh zmiňuje i Čapí hnízdo, rozhodnutí Evropského úřadu pro boj proti podvodům a nutnost zabránit střetu zájmů jak že strany EK, taK ze strany národních států. Babišovým případem se dnes zabývaly frakce Evropského parlamentu. Ten bude jednat ve středu o bodu s názvem „Střet zájmů a ochrana evropského rozpočtu: případ České republiky“.

Na program poslední letošní plenární schůze ho prosadili evropští Zelení s podporou evropských lidovců, kteří jsou v europarlamentu největší frakcí. Evropská lidová strana (EPP) chce vyzvat Evropskou komisi, aby vyšetřila legálnost dotací pro Agrofert a pro Babiše už od roku 2014, kdy se stal součástí české vlády.

Zelení i EPP Evropské komisi připomněli výsledek vyšetřování Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který v kauze Čapí hnízdo našel zásadní problémy.

Evropská komise by měla podle EPP vyzvat všechny členské státy, aby jejich regulace týkající se střetu zájmů nešly proti duchu evropské finanční regulace a zejména její části o střetu zájmů.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]