Evropská komise chce do konce roku zrušit dovoz ruské ropy

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (Evropská unie)

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | FOTO: Evropská unie

Evropská komise navrhuje do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Evropský blok podle ní v rámci šestého balíku protiruských sankcí rovněž odpojí od mezinárodního platebního systému SWIFT největší ruskou banku Sberbank a dva další bankovní domy.

Aby sankce vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země. Podle diplomatů se čeká diskuse o ropném embargu. Maďarsko a Slovensko, které podle zástupců svých vlád nejsou ochotny toto embargo podpořit, budou mít podle diplomatů v návrhu výjimku na pozdější ukončení dovozu ruské ropy.

(Týdeník FORUM)

Evropská komise chce rovněž potrestat představitele armády odpovědné za zvěrstva proti civilistům v Buči a za útok na Mariupol. Trojice ruských státních televizí šířících kremelskou propagandu má mít zakázáno vysílat v unijních zemích.

Podrobnosti návrhu oznámila ve svém ranním vystoupení před poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Návrh k prostudování dostali již v noci na dnešek zástupci všech členských zemí.

Evropský blok během více než dvou měsíců od začátku ruské invaze na Ukrajinu přijal vůči režimu prezidenta Vladimira Putina sérii bezprecedentních ekonomických postihů sahajících od přerušení letecké dopravy přes zmrazení styku s řadou velkých bank po embargo na dovoz uhlí. Příprava nového balíku zabrala kvůli závislosti některých zemí na ruské ropě zatím nejdelší čas a očekává se, že mezi členskými státy vyvolá návrh velké diskuse.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články