Evropská komise dál neproplácí dotace Agrofertu. Holding: Nic nevrátíme, náš chleba je vláčnější

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert (ČTK)

Pražské sídlo agrochemického holdingu Agrofert | FOTO: ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím své mluvčí Štěpánky Filipové deníku FORUM 24 sdělilo, že případ nevyplacení stomilionové dotace pro holding Agrofert Evropskou komisí, o kterém informoval server iRozhlas.cz, nepovažuje za uzavřený. Evropská komise ovšem naopak potvrdila, že její auditní zpráva je finální a že Agrofertu nejsou nadále propláceny žádné dotace od srpna 2018. Holding pak uvedl, že se nic vracet nechystá, protože jeho inovovaný toastový chléb je lepší a vláčnější.

V reakci České republiky na zjištění auditu Evropské komise požadovalo ministerstvo průmyslu a obchodu znění objednávky přehodnocujících posudků a samotné posudky k projektu, na základě kterých EK stanovila, že projekt není způsobilý. EK nicméně tyto informace řídícímu orgánu OP PIK odmítla poskytnout. To je v přímém kontrastu s podklady, které je povinen doložit při auditním šetření Řídící orgán operačního programu. Proto se nedá daný případ považovat za uzavřený a je třeba prověřit možnosti dalšího postupu,“ uvedla Filipová. Na další dotazy deníku FORUM 24, a to včetně otázky, zda podle ministra Karla Havlíčka nepůsobí tento postup jako snaha státních úředníků pomoci soukromému holdingu Agrofert, mluvčí neodpověděla.

Andrej Babiš - pekař, agrobaron, politický kejklíř a samozvaný filosof (Facebook (Andrej Babiš))

Na rozporování není prostor

Evropská komise naopak deníku FORUM 24 potvrdila, že její zpráva je finální. „V dopise (v dokumentu, který má k dispozici server iRozhlas.cz – pozn. red.) bilancujeme provádění doporučení, která následovala po odpovědi členského státu na finální zprávu o auditu,“ napsala deníku FORUM 24 mluvčí EK Claire Joawnová. Dopis byl odeslán 22. října a česká vláda má tři měsíce na odpověď. Jak je ale zjevné, jedná se o to, že Česká republika by měla sdělit, jak nakládá s doporučeními a zjištěními auditorů, a nikoli je rozporovat, protože v tomto případě je šetření u konce.

„Mezitím zůstává rozpočet Evropské unie chráněn tak, že od srpna 2018 nebyly vyplaceny žádné dotace na projekty, kterých se týká probíhající auditní řízení,“ dodala mluvčí Evropské komise s odkazem na holding Agrofert.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka deníku FORUM 24 sdělil, že o výsledku auditu nemá žádné informace, protože se jedná o spor mezi Evropskou komisí a Českou republikou. „Nikdo nás ani nekontaktoval s tím, že bychom měli cokoli vracet. Rozhodně se k tomu ani nechystáme,“ napsal v odpovědi.

Zdravější chleba

Hanzelka navíc trvá na kvalitě toastového chleba, který prý linka za sto milionů korun zlepšila. „Už mnohokrát jsme uvedli a trváme na tom, že v souvislosti s dotací na toustovou linku bylo vše v pořádku. Dodrželi jsme a splnili veškeré podmínky spojené s dotačním titulem. Dotace byla v různých fázích průběžně kontrolována pracovníky MPO. Také jejich závěrečná kontrola potvrdila, že projekt byl celkově ‚bez závad‘. Nová toustová linka je unikátní hned v několika oblastech. Používá jedinečnou výrobní technologii, jejímž produktem je mimořádně kvalitní výrobek. Technologie obsahuje unikátní přírodní pšeničný kvas, vakuové hnětení těsta a ‚clean room‘ pro ultra čisté výrobní prostředí. Výsledkem jsou zdravější, vláčnější a chutnější tousty bez konzervantů,“ říká mluvčí holdingu Agrofert.

Toastový chléb z Penamu (ČTK)

Server iRozhlas.cz přinesl v úterý informaci, že Evropská komise v dokumentu pro českou vládu potvrdila, že sto milionů, které byly určeny pro pekárnu z holdingu Agrofert, neměly být z českého rozpočtu vyplaceny a Evropská komise tyto prostředky neproplatí.

Toastová linka, na kterou byly určeny, totiž nebyla „inovativní“, jak se v projektu tvrdilo. Technologie je používána například v německé pekárně Lieken, která taktéž patří do holdingu ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Agrofert ale peníze již dostal z českého rozpočtu a z toho, co uvádí Evropská komise, vyplývá, že by nyní měly být po holdingu vymáhány. „Pokud EK označí některý z projektů za nezpůsobilý, dotace už byla vyplacena z českého rozpočtu a jedná se o potvrzené a uzavřené zjištění, částka se vymáhá od příjemce zpět,“ řekla mluvčí Havlíčkova rezortu Filipová.