Evropská komise představila další protiruské sankce. Cílem je také zastropování cen ropy

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (Evropská unie)

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | FOTO: Evropská unie

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představila plán nového balíku protiruských sankcí, jehož cílem je mimo jiné vytvořit právní základ pro globální zastropování ceny ruské ropy. Kromě tohoto kroku unijní exekutiva navrhuje rozšíření sankčního seznamu s jednotlivci a společnostmi a další široká omezení obchodu s Ruskem, mířící proti dovozu ruských výrobků i vývozu některých technologických produktů nebo chemikálií.

“Tento strop na cenu ropy pomůže na jednu stranu omezit ruské příjmy, na straně druhé zachová na globálním trhu stabilitu,” prohlásila von der Leyenová. “Dnes v tomto balíku připravujeme právní základ pro tento strop na cenu ropy,” pokračovala.

Andrej Babiš (ČTK)

Postup Evropské komise navazuje na plán ohlášený v létě skupinou vyspělých ekonomik G7, která si vytyčila cíl od 5. prosince zavést globální maximum na cenu ruské ropy. Detaily mechanismu zatím nejsou jasné, nicméně předpokládá se, že jeho jádrem by byl zákaz přepravovat či pojišťovat dodávky ruské ropy prodávané za cenu nad stanovenou hranicí. Plán vychází z předpokladu, že systém bude výhodný i pro země, jako je Čína, zatímco Rusko bude stále finančně motivované ropu na trh dodávat.

Evropská unie přípravou nových sankcí reaguje na mobilizaci vyhlášenou minulý týden prezidentem Vladimirem Putinem i na hlasování o připojení k Rusku narychlo uspořádaná v Moskvou okupovaných částech Ukrajiny a v samozvaných proruských útvarech na východě země.

“Jsme odhodlaní donutit Kreml zaplatit za tuto novou eskalaci,” řekla dnes 28. září předsedkyně Evropské komise. Nové restrikce v obchodu podle ní mohou Moskvu připravit o další miliardy eur a dotkly by se sektorů spojených s ruským vojenským komplexem. Zda se plán týká také dovozu ruských diamantů, o jehož zákazu se v posledních dnech spekulovalo, nebylo ihned jasné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články