Evropská komise nepotvrdila, že je druhý audit hotov. Setká se s českou stranou

Premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

České úřady nemají k dispozici finální verzi druhého auditu o střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, o kterém v pondělí informoval server Neovlivní.cz. Deník FORUM 24 oslovil Evropskou komisi, jejíž mluvčí uvedla, že věc se stále řeší, protože podle platných procedur je nutné uspořádat bilaterální setkání se zástupci české strany. K obsahu finální verze auditu se EK vyjadřovat odmítá.

Mluvčí Evropské komise Claire Joawnová napsala deníku FORUM 24, že postup ohledně „zprávy o nálezech“ Evropského zemědělského fondu pro rozvoj pokračuje dle zákonných lhůt. „V souladu s právními normami a lhůtami musí komise zorganizovat bilaterální setkání s českými orgány do pěti měsíců od odpovědi na návrh ‚zprávy o nálezech‘ (tj. 23. září 2019),“ stojí v odpovědi.

Evropská komise tedy nepotvrdila, že by finální verze auditu byla hotová či dokonce odeslaná. Setkání se zástupci českého Ministerstva zemědělství a zástupci Státního zemědělského intervenčního fondu by se mělo uskutečnit koncem ledna letošního roku.

„Máme konzultace 28. ledna letošního roku, teprve potom dojde k nějaké závěrečné zprávě, v tuto chvíli nemám informace. Audit probíhá, takže já se k němu vůbec nechci vyjadřovat. Je to záležitost Státního zemědělského intervenčního fondu,“ řekl novinářům před jednáním vlády ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Premiér Andrej Babiš v reakci na informaci serveru Neovlivní.cz uvedl, že o auditu nic neví, ale že Česká republika nic vracet nebude. Audit zemědělských dotací by ovšem mohl znamenat daleko větší částky než ten první, který již do České republiky dorazil. Jen v roce 2018 totiž holding Agrofert získal z EU 1,5 miliardy korun.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]