Evropská komise opět zkoumá Česko. Kvůli dotacím, které dostal i Agrofert

Andrej Babiš (Evropská rada)

Andrej Babiš | FOTO: Evropská rada

Evropská komise v úterý oznámila, že zahájila vyšetřování neoprávněného udělování dotací velkým zemědělským podnikům na restrukturalizaci a vybudování závlahy v ovocných sadech a na pojištění úrody a hospodářských zvířat. Jak bylo již dříve zveřejněno (například zde), neoprávněně peníze na tyto aktivity získal holding Agrofert premiéra Andreje Babiše, ačkoli šlo o dotace určené pro malé a střední podniky.

Česká republika vypsala dvě výzvy v celkové výši 73,4 milionu eur a Evropská komise tyto výzvy schválila. Při jejich bližším posuzování však EK zjistila, že česká vláda podporu již distribuovala velkým zemědělským podnikům, které „chybně kvalifikovala“ jako malé podniky.

()

„Stát může za určitých podmínek dát podporu i velkým podnikům. Musí se ale dodat srovnávací analýzy dopadu toho, co by se stalo, kdyby podniky podporu nezískaly, což nebyl tento případ. Komise proto otevřela s Českem další hloubkové šetření,“ okomentoval kauzu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„Vyšetřování komise je dalším důkazem toho, s čím jsme přijeli z loňské mise Evropského parlamentu. Systém udělování zemědělských dotací v České republice jde na ruku velkým zemědělským konglomerátům na úkor malých podniků, kterým je určen. Evropskou komisi požádám, aby nám v příštích dnech sdělila rozsah zjištěných nesrovnalostí a časový harmonogram, v jakém se bude Českem bohužel již poněkolikáté zabývat,“ dodal Zdechovský.

Zmiňovaná kontrolní mise Výboru pro hospodářskou kontrolu EP se uskutečnila na konci února 2020. Europoslanci, kteří do České republiky přijeli, poté oznámili, že Česká republika nemá dostatečné kontrolní mechanismy pro přidělování dotací, existuje zde zásadní konflikt zájmů, a šéfka mise Monika Hohlmeierová uvedla, že by se evropské instituce měly více zabývat i svobodou médií a faktem, že třetinu mediálního trhu v Česku vlastní premiér Andrej Babiš.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]