Evropská komise opravila tweety Babiše i Havlíčka a připomněla jim, že se chlubí cizím peřím

Andrej Babiš a Karel Havlíček (oba ANO) (ČTK)

Andrej Babiš a Karel Havlíček (oba ANO) | FOTO: ČTK

Stalo se koloritem naší politické scény, převážně tedy ze strany vládnoucí koalice, že si její zástupci připisují zásluhy za věci, na nichž mají pramalý podíl. Přeborníkem v této disciplíně je především premiér Andrej Babiš, ale hodně se od něj přiučil i ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. Tentokrát si ovšem vymýšleli tak okatě, že je na sociální síti opravila sama Evropská komise.

Když Babiš před lety sliboval lidem „Dálnice, dálnice, dálnice“, naivní voliči věřili tomu, že se skutečně zlepší situace na našich rychlostních komunikacích. Za dob ministrování Dana Ťoka se ovšem neudálo téměř nic a čísla otevřených kilometrů nových dálnic byla směšná. Moc se to nezlepšilo ani za Karla Havlíčka, ale vše se dalo svést na covid a další problémy, které nemohla Babišova vláda ovlivnit.

Karel Kaufner s Andrejem Babišem ml. (Karel Kaufner / použito se souhlasem autora)

Přesto se pár pásek přestřihlo a hnutí ANO si tak „odškrtlo“ jeden z volebních slibů. Ke skutečnému splnění daných cílů to však má daleko a je to, jak už jsme u babišovců zvyklí, především dobře udělaná promo akce.

Poslední chlubení ovšem nedopadlo podle představ ministerského předsedy a jeho podřízeného, protože byli veřejně upozorněni na to, že zásluhy tak úplně nepatří jim dvěma, ani vládě, kterou reprezentují.

Navíc na připisování si zásluh za jiné neupozornil nějaký anonymní komentátor na sociálních sítích, ale přímo Informační servis Zastoupení Evropské komise v ČR. Ten Babišovi i Havlíčkovi připomněl, že 85 procent peněz na projekty, kterými se tito dva politici chlubí, přišlo z Evropské unie.

Premiér byl upozorněn na nedostatečnou informaci u svého twitterového statusu o obchvatu Roudnice. Babiš v něm upozorňuje na to, že jeho hnutí splnilo slib, který svým voličům dalo, ale fakt, že bez EU by zůstalo pouze u báchorek, kterými je premiér proslulý, nezmiňuje.

Zjevně proto, že se to úplně do kampaně, v níž chce ANO ukázat, kolik toho dokázalo, nehodí. Navíc by vypadalo zvláštně, kdyby Babiš, který Unii kritizuje a vzkazuje jí, aby se nestarala o jeho střet zájmů, musel uznat, že mu pomohla sebrat politické body.

Stejně nestydatě jako předseda vlády se chlubí i ministr dopravy Karel Havlíček. „Závěr dne v Plzni…. i zde je doprava velké téma. Místní si hodně oddechli, že jsme v pátek otevřeli s ŘSD východní část vnitřního okruhu, všechny už ale zajímají další etapy klíčové komunikace,“ uvádí na sociálních sítích vicepremiér.

„Místní i ŘSD si jistě hodně oddechli i proto, že peníze z EU pokryly 85 % výdajů na stavbu,“ kontroval však Informační servis Zastoupení Evropské komise v ČR. Znovu se tak ukázalo, že věřit premiérovi a jeho lidem není vůbec dobrý nápad. Pravdu totiž ohýbají natolik, aby to pomohlo jejich úspěchu a finančnímu zisku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com