Evropská komise píše ministrům z ANO: Přestaňte krást pro premiéra, nebo zastavíme dotace

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (ČTK)

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček | FOTO: ČTK

Do České republiky dorazil z Evropské komise dopis z bezprecedentním nadpisem. List je označen slovem: „Varování “ a píše se v něm o možném zastavení evropských dotací. Důvod je z textu zřejmý. České firmy by mohly přijít o dotace kvůli cynickému překračování pravidel českým předsedou vlády. Dopis dorazil na několik českých úřadů minulý čtvrtek a k dispozici ho má redakce iRozhlasu.

Šestistránkový dokument ostře kritizuje české státní orgány za to, že nadále poskytují dotace firmám ve svěřenských fondech Andreje Babiše. Vysocí představitelé Evropské komise v něm výslovně píší, že pokud nebude zjednána náprava, tak dojde k zastavení proplácení dotací českým firmám. České úřady podle komise musí ihned přijmout opatření, jež by zastavila soustavné porušování pravidel.

Dopis byl předán prostřednictvím velvyslankyně Česka při Evropské unii Edity Hrdé a je adresovaný českému ministerstvu průmyslu a obchodu, ministerstvu financí a ministerstvu pro místní rozvoj. Plyne z toho, že za porušování pravidel a přihrávání veřejných peněz do soukromé firmy Andreje Babiše mohou podle Evropské komise konkrétní osoby, jež stojí v čele klíčových státních úřadů. Je to ministr Karel Havlíček, ministryně Alena Schillerová a ministryně Klára Dostálová, všichni z Babišova vládního hnutí ANO. Tito lidé umožňují soustavné vykrádání veřejných peněz předsedou vlády Andrejem Babišem.

Bruselští úředníci po českých úřadech požadují, aby jednotlivá ministerstva, která zodpovídají za rozdělování evropských peněz, vedla seznam veřejných funkcionářů a firem, které vlastní nebo ovládají.

Požadují také, aby všechny resorty implementovaly metodické stanovisko, podle kterého mají věnovat při posuzování střetu zájmů zvláštní pozornost firmám vloženým do svěřenských fondů. Z celého dopisu je tudíž více než jasné, že Evropské komisi došla trpělivost s barbarskými metodami českých úřadů, které ovládá Babišovo „antikorupční hnutí“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com