Europoslanec Tomáš Zdechovský jako člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP byl u jednání tohoto výboru se zástupci Evropské komise. Deníku FORUM 24 potvrdil, že Evropská komise stojí za dlouho známým stanoviskem: premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů a holding Agrofert neoprávněně získal řadu dotací.
Co nejzásadnějšího zaznělo na dnešním zasedání Výboru pro rozpočtovou kontrolu?
Andrej Babiš je ve střetu zájmů. A už se na tom nezmění vůbec nic.
Oficiálně a na papíře to tedy bude v lednu 2021?
V lednu se definitivně dozvíme jen to, že je k dispozici překlad. Verze, kterou má Evropská komise, je prostě a jednoduše definitivní.
Pokud bude mít dokument v lednu k dispozici česká vláda, můžeme očekávat další přetahování a odpovídání na odpovědi u různých dokumentů mezi českými ministry a Evropskou komisí?
Žádné přetahování nebude To je součást lží skupiny Agrofert a českých ministrů. Evropská komise jednoznačně vyvrátila, že by se s někým ještě půl roku dohadovala. Nikoli. Česká republika v lednu dostane DG Regio, dokument, v němž budou vypsány všechny problematické projekty a neinovativní a vymyšlené linky na toastový chleba. Bude tu závěr a Česká republika bude muset implementovat odstranění střetu zájmů. A bude moci diskutovat o tom, jak změnit legislativu, aby se tomuto problému nadále předcházelo. Česká republika asi proti auditu podá žalobu. To bude ale proti českým zájmům, proti zájmům našich občanů. Ale půjde o zájmy premiéra Babiše. Podle právníků Evropské komise je šance téměř nulová. Česká republika měla o střetu zájmů veškeré nutné informace. Česká republika nekonala, jak měla, a nadále poskytovala dotace firmám, jejichž konečným příjemcem a ovládající osobou je předseda vlády Andrej Babiš.
Máte nějakou představu o tom, co můžeme Evropské unii vracet?
My dva určitě nic! Ale Agrofert bude vracet stovky milionů. A teď je otázkou, jak dopadne zemědělský audit a jak se v této věci dívat na přímé dotace. Dříve tato věc do střetu zájmů nespadala, podle nového Finančního nařízení z roku 2018 ale spadá. A toto nařízení Andrej Babiš jako ministr financí prosazoval. To je největší paradox a všichni se tomu smějí. On sám působí jako směšný kašpar. V tomto nařízení se totiž přímé a nepřímé dotace nerozlišují. A to už by byly miliardy.
Bere Evropská komise v potaz usnesení Evropského parlamentu z června 2020?
Samozřejmě. Ale dnešní debata o tom vůbec nebyla, zde se jednalo o technické věci a o popis detailů situace. O tom bohužel mluvit nemohu. Podle mých informací navíc byla komunikace s auditory naprosto otřesná. Česká republika neodpovídala na dotazy, neposílala vyžádané materiály, snažila se vyhýbat odpovědím.
Takže se situace pro auditory podobala kontrolní misi, jejímž účastníkem jste byl v únoru tohoto roku?
Jednoznačně. Česká republika a její úřady se snaží věc protahovat, jak jen to jde.
Když si člověk přečte o lince na toastový chléb a o přístupu ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, která se nemá k tomu, aby žádala peníze po Agrofertu zpět… Co na to říkají vaši kolegové europoslanci?
Říkají, že to je naprosto nemyslitelné. Dopředu říkám: brzy jsou volby. Je zde trestně-právní odpovědnost těch lidí. Každý by si měl rozmyslet, jestli bude mít k penězům daňových poplatníků přístup řádného hospodáře. Toto je veřejná kauza. Tu neutajíte, nelze ji ututlat. Jestli si někdo myslí, že bude popotahovat soukromníka kvůli tomu, že někde nezaplatil 350 korun na daních, ale Agrofert tomu ujde, tak neujde. Evropská komise jednoznačně konstatovala, že právo platí pro miliardáře, pro předsedu vlády, pro kohokoli. Nejsou žádné výjimky a Andrej Babiš žádnou výjimku nemá.