Audit týkající se premiéra Andreje Babiše a holdingu Agrofert, který zadala Evropská komise, byl ukončen. Komise jej nyní zanalyzuje a definitivní zprávu zašle českým úřadům. Deníku FORUM 24 to potvrdila mluvči Evropské komise Andreana Stankova.

Babišův střet zájmů je prošetřován díky zjištěním organizace Transparency International a Pirátské strany. Problémem je fakt, že předseda vlády je konečným beneficientem holdingu Agrofert, který pobírá evropské dotace. Jejich část byla kvůli vyšetřování zastavena. “Komise může potvrdit, že komplexní, na místě prováděný audit, byl uzavřen,” odpověděla Stankova na dotaz deníku FORUM 24. “Komise nyní materiál analyzuje,” dodala.

To, že Evropská komise ukončí vyšetřování 15. května, sdělil před časem eurokomisař Günther Oettinger. O oficiální stanovisko ale podle mluvčí nešlo. Jakmile eurokomisaři zjištění auditorů projdou, zašlou svá stanoviska českým úřadům. “České úřady budou vyzvány, aby na dopis odpověděly,” říká mluvčí Stankova.

Vyšetřování Babišova střetu zájmů trvá již od konce roku 2018. V prosinci o něm navíc hlasovat Evropský parlament, v němž se 434 europoslanců shodlo na tom, že problém konfliktu zájmů českého premiéra existuje. Na počátku roku 2019 světové deníky přinesly závěry právníků Evropské komise, kteří taktéž konstatovali totéž. Auditoři poté analyzovali materiály přímo v České republice.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora