Evropská komise představila seznam prvních pěti slibných léků proti covidu

Ilustrační foto (Pixabay)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay

Strategie Evropské unie ohledně léků proti onemocnění covid-19 přináší první výsledky, oznámila v úterý Evropská komise. Ta představila seznam prvních pěti léčiv, která by brzy mohla být dostupná pro léčbu pacientů s koronavirem v celé sedmadvacítce.

Čtyři z pěti léčiv jsou monoklonální protilátky, které jsou předmětem předběžného zkoumání Evropskou lékovou agenturou (EMA). Dalším přípravkem je imunosupresivum. To už má povolení pro uvedení na trh a brzy by se mohlo rozšířit také k léčbě onemocnění covid-19.

Ilustrační foto (AdobeStock)

Eurokomisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidisová upozornila, že očkování v Evropské unii postupuje stále rychleji, virus však zřejmě nezmizí a pacienti budou potřebovat bezpečnost a účinnou léčbu. „Našim cílem je identifikovat další potenciální slibné kandidáty pro léčbu a do konce roku autorizovat nejméně tři nové léky,“ prohlásila eurokomisařka.

Podle ní je prvních pět produktů už v pokročilém stádiu vývoje a mají vysoký potenciál být mezi novými léčivy proti covidu-19, která dostanou povolení do října letošního roku. To je cíl stanovený ve strategii Evropské unie, a to za předpokladu, že se prokáže jejich bezpečnost, kvalita a účinnost.

Komise zveřejnila, že jde o následující výrobky:

  • Imunosupresivum baricitinb. Tedy přípravek od americké společnosti Eli Lilly, který snižuje aktivitu imunitního systému.
  • Kombinace bamlanivimabu a etesevimabu od firmy Eli Lilly.
  • Kombinace casirivimabu a imdevimabu od společností Regeneron Pharmaceuticals a F. Hoffman – La Roche.
  • Regdanivimab od společnosti Celltrion.
  • Sotrovimab od společností GlaxoSmithKline a Vir Biotechnology.

Evropská komise chce do října sestavit portfolio nejméně deseti potenciálních léků pro léčbu onemocnění covid-19 s tím, že bude vycházet z nově vytvořené skupiny odborníků pro různé varianty koronaviru. Výběrová kritéria budou dohodnuta s členskými státy.

Expertní skupina identifikuje kategorie produktů pro různé typy pacientů a různá stádia závažnosti onemocnění. Následně vybere nejslibnější kandidáty na léky pro každou variantu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články