Evropská komise reaguje na čínské výhrůžky: EU plně stojí za Českem

Předseda senátu Miloš Vystrčil a tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen (Twitter Senátu Parlamentu ČR)

Předseda senátu Miloš Vystrčil a tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen | FOTO: Twitter Senátu Parlamentu ČR

Evropská komise vyjadřuje jasné stanovisko v souvislosti s vyhrožováním ze strany čínského ministra zahraničí Wanga I předsedovi českého senátu Miloši Vystrčilovi. Deníku FORUM 24 to na přímý dotaz potvrdil mluvčí Evropské komise pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Peter Stano. 

„Takováto vyjádření nejsou v diplomacii přiměřená a EU plně stojí za Českou republikou,“ uvedl Stano na otázku deníku FORUM 24. Evropská komise tak vyjádřila stejně jednoznačný postoj jako například německý ministr zahraničí Heiko Maas při setkání s čínským protějškem nebo slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Vystrčil a jeho senátní delegace navštívili Tchaj-wan v minulém týdnu a cesta vzbudila velkou pozornost světových médií. Kromě Číny ji kritizoval premiér Andrej Babiš nebo Pražský hrad. Prezident Miloš Zeman totiž Čínu a její politiku dlouhodobě podporuje, sám se ale během celého týdne ani jednou k věci nevyjádřil.

Rozhodnutí odletět na Tchaj-wan navázalo na plán Vystrčilova předchůdce ve funkci šéfa senátu Jaroslava Kubery, který zemřel na počátku letošního roku. Hovořilo se o tom, že mu čínská strana kvůli rozhodnutí navštívit Tchaj-wan vyhrožovala.

„Předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil i přes nesouhlas čínské i české vlády ve vlastním politickém zájmu trval na návštěvě čínského regionu Tchaj-wan. Jedná se o hrubé porušení národní suverenity Číny, vážné zasahování do vnitřních záležitostí Číny, vážné poškození politické základny čínsko-českých vztahů a závažné porušení základních norem mezinárodních vztahů. Čína ostře odsuzuje takové chování a vyjadřuje silný nesouhlas,“ stojí v prohlášení čínského velvyslanectví vydaném v sobotu.

()

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v týdnu uvedl, že Česko a Čína by se měly soustředit na věcnou spolupráci. Věří, že Vystrčilova cesta vztahy obou zemí nepoznamená. Ministr také zdůraznil, že se česká zahraniční politika ve vztahu k Číně Vystrčilovou cestou nijak nezměnila, a zároveň odsoudil výhrůžky na Vytrčilovu adresu.

„Za naši zahraniční politiku zodpovídá vláda. Vláda, stejně jako předchozí vlády, má svoji jasně definovanou politiku ve vztahu k Číně. Vyhrazujeme si také právo s Tchaj-wanem v konkrétních oblastech spolupracovat a těchto principů se držíme,“ řekl Petříček.

Vystrčilovu delegaci přišla v sobotu dopoledne přivítat na letiště v Praze-Kbelích zhruba stovka občanů. Ti jemu a dalším senátorům děkovali za odvahu a tleskali.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]