Evropská komise zahájila s Polskem řízení kvůli jeho novému zákonu, který zřizuje komisi posuzující ruský vliv v zemi v letech 2007 až 2022. Po středečním zasedání kolegia komisařů to řekl místopředseda unijní exekutivy Valdis Dombrovskis. Komise podle něj odešle do Varšavy dopis požadující bližší vysvětlení možných dopadů normy. Brusel má obavy z oslabení demokratických principů v Polsku. Zákon by podle kritiků mohl bez soudu zabránit politickým oponentům vládnoucí strany ve výkonu veřejných úřadů. Jeden z členů polské vlády zareagoval na krok Bruselu prohlášením, že cílem zákona je prozkoumat a omezit ruské vlivy v Polsku a v Evropě a že Varšava na pochyby Bruselu odpoví argumenty.
Polský prezident Andrzej Duda po kritice normy ze strany Evropské unie a Spojených států minulý pátek oznámil, že zákon navrhuje změnit. Předtím jej sice podepsal, zároveň ale oznámil, že normu pošle k posouzení ústavnímu soudu. Podle Dudy by v komisi neměli zasedat poslanci, ale odborníci.
Lidem, u nichž dojde k závěru, že jednali pod ruským vlivem, by nový orgán měl mít pravomoc na deset let zabránit v získání bezpečnostní prověrky nebo zakázat práci v pozicích s odpovědností za veřejné prostředky. Tím by je komise prakticky diskvalifikovala z veřejných funkcí. Polská opozice se obává možné snahy ovlivnit podzimní parlamentní volby.
Evropská komise dohlíží na dodržování unijních smluv, v nichž jsou zakotveny také demokratické principy. Varšava by podle obvyklých pravidel měla dostat dva měsíce na reakci. Pokud její odpověď Brusel neuspokojí, může řízení pokračovat a skončit až podáním žaloby k unijnímu soudu.
„Náš cíl je jasný: prozkoumat a omezit ruské vlivy v Polsku a v Evropě. Jsme přesvědčeni, že (tento cíl) by měl spojovat všechny demokratické státy a instituce. Klidně předáme právní a faktické argumenty v této věci poté, co se seznámíme s pochybami Evropské komise,“ napsal na twitteru polský ministr pro záležitosti EU Szymon Szynkowski vel Sęk. Podle polských médií by EK měla Varšavu oficiálně vyrozumět ve čtvrtek.
Opoziční poslankyně Izabela Leszczynová se ironicky dotázala, zda ministr bude při obhajobě „banditské komise“ namířené podle ní proti opozičnímu vůdci Donaldu Tuskovi, stejně efektivní jako své při snaze uvolnit stále zablokované peníze z unijního fondu obnovy pro Polsko.
Náměstek ministra spravedlnosti Sebastian Kaleta obvinil polskou opozici z donášení do Bruselu a na sociálních sítích se ptal, zda by opoziční politici alespoň jednou nemohli do Bruselu vzkázat, aby se nevměšoval do polských záležitostí.