Evropská komise schválila českou podporu pro firmy zasažené růstem cen energií

Premiér Petr Fiala (ODS) a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (Evropská unie)

Premiér Petr Fiala (ODS) a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | FOTO: Evropská unie

Evropská komise schválila pomoc české vlády pro velké firmy zasažené růstem cen energií v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Za období od letošního února do konce roku jim bude stát moci poskytnout dotace v celkovém objemu 1,23 miliardy eur, tedy zhruba 30 miliard korun. Komise to v úterý oznámila v tiskové zprávě.

Jednotlivé firmy budou moci získat nejvýše 1,8 milionu eur (44 milionů korun). Podniky z energeticky náročných odvětví, které vykazují provozní ztrátu, pak mohou dostat až 8,2 milionu eur (200 milionů korun).

Ilustrační foto (ČTK)

Exekutiva Evropské unie zavedla dočasný rámec pro mimořádné poskytování státní pomoci firmám předloni, a to v reakci na hospodářské dopady pandemie covidu-19. Koncem října jej rozšířila o možnost podpořit velké průmyslové podniky zasažené rekordním nárůstem cen energií.

„Česká ekonomika byla zvláště tvrdě zasažena současnou geopolitickou krizí a souvisejícím růstem cen energií,“ řekla místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za dohled nad pravidly hospodářské soutěže Margrethe Vestagerová. Opatření české vlády podle ní pomohou zmírnit dopady, které má na hospodářství růst vstupních nákladů.

Příspěvky pro firmy nesmějí podle komise přesáhnout 30 procent uznatelných nákladů. V případě energeticky náročných podniků pak jde až o 70 procent. Mezi takové firmy podle Komise patří těžební či metalurgické společnosti, chemičky, sklárny, textilky a další.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články