Evropská komise schválila Česku plán obnovy. Nesmí ale existovat Babišův střet zájmů

Andrej Babiš a Ursula Von Der Leyenová (Úřad vlády ČR)

Andrej Babiš a Ursula Von Der Leyenová | FOTO: Úřad vlády ČR

Evropská komise oficiálně schválí český Národní plán obnovy. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová to potvrdila na tiskové konferenci. Předseda vlády Andrej Babiš předsedkyni poděkoval. Podle Evropské komise je ale nutné, aby české úřady zabránily Babišovu střetu zájmů, a to do druhého pololetí roku 2022. Opoziční politici pochybují o tom, že je něco takového možné.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Česko v souladu s pravidly fondu dostane na základě dnes schváleného plánu 13 procent z celkových 180 miliard korun ještě letos v rámci předfinancování, do výplaty další částky bude ale muset prezentovat splnění zmíněných požadavků.

„Nezaplatíme, pokud tento problém nebude vyřešen, a navíc budeme vymáhat zpět peníze z předfinancování,“ řekl dnes novinářům jeden z unijních činitelů, podle něhož se mají české úřady s požadavky komise vyrovnat nejpozději do poloviny příštího roku.

Plán podle komise splňuje stanovená ekologická či digitální kritéria. Von der Leyenová ocenila český přístup například k plánům Next Generation EU.

Opoziční strany pochybují o tom, že za současné vlády je možné vyřešit střet zájmů premiéra Babiše, kterým je podmíněno vyplacení kompletních 180 miliard korun dotací z mimořádného krizového fondu Evropské unie. Na sociálních sítích lídři opozičních subjektů uvedli, že řešením jsou říjnové sněmovní volby, ve kterých chtějí Babiše v čele vlády nahradit.

Peníze bude možné získat pouze v případě, pokud české úřady zabrání tomu, aby Babiš opět „odkláněl peníze pro své firmy“, uvedl na twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš. „To si lze za současné vlády ale jen těžko představit. Je to šílené,“ doplnil.

Koalice SPOLU na twitteru napsala, že Babišův střet zájmů ohrožuje budoucnost ČR. „Vyřešit to můžeme spolu už na podzim,“ odkázala na sněmovní volby. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové schválila Evropská komise český národní plán obnovy pouze z milosti. „Splnil jen základní požadavky a není promyšlený. Co je však vůbec nejdůležitější, vyplacení peněz podmiňuje EU zabráněním střetu zájmů premiéra. Ten ministerstva soustavně obhajují. Andrej Babiš tedy ohrožuje vyplacení 180 miliard korun,“ uvedla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]