Evropská komise selhala. Češi mají znát výsledky vyšetřování Babiše před volbami, říká europoslanec

Bart Staes (Facebook Bart Staes)

Bart Staes | FOTO: Facebook Bart Staes

Belgický europoslanec Bart Staes okomentoval pro deník FORUM 24 pondělní jednání Výboru pro hospodářskou kontrolu Evropského parlamentu. Eurokomisař Günther Oettinger zde sdělil, že zprávy Evropské komise o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana budou uzavřeny až 15. května. Je tak možné, že se Češi výsledky dozvědí až po volbách – a Staes to kritizuje.

„Evropská komise selhala v tom, že nedokázala uzavřít vyšetřování včas,“ myslí si Staes. „Měli mnohem dříve reagovat na varování ohledně možného střetu zájmů,“ říká.

Celá věc se podle vlivného belgického europoslance měla vyřešit dříve, než proběhnou evropské volby. „Neměli by se schovávat za oficiální termíny, ale zveřejnit výsledky, jakmile to bude možné. Bylo by ostudné, kdyby Češi šli k volbám, aniž by znali definitivní výsledky,“ dodal Staes.

Podezření, že Babiš porušuje unijní nařízení o střetu zájmů platné od loňského srpna, vznesla nevládní organizace Transparency International ČR. Babiš podle jejího právního názoru může i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku.

Evropská komise, jejíž právní služba došla k závěru, že Babiš ve středu zájmů je, požádala premiéra o informace, jaké kroky učiní, aby se konfliktu zájmu vyhnul, a zda je také skutečně udělal. Už v březnu komisař uvedl, že výsledky auditu i dopisy z české vlády komise analyzuje.

Evropský parlament loni v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Poslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Český Státní zemědělský intervenční fond od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]