Účast bývalého premiéra a šéfa strany ANO Andreje Babiše na konzervativní konferenci v Budapešti bude tento týden ve Stockholmu řešit kongres ALDE, kterého se účastní liberálové a demokraté z celé Evropy. Informoval o tom server Euractiv. Babiš se na konferenci objevil vedle konzervativních politiků, například maďarského premiéra Viktora Orbána.
Babiš se začátkem května zúčastnil Konzervativní politické akční konference (CAPC) v Budapešti, kde byl prezentován jako „konzervativní vůdce“. Babišova účast následně vyvolala kritiku ze strany jeho liberálních spojenců, kteří zpochybňovali jeho oddanost principům skupiny Renew Europe a Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), ve které se sdružují subjekty klasicky liberálních a středo-levě liberálních směrů.
Podle mluvčí ALDE není Babišova účast na konferenci konzervativců oficiálně na agendě kongresu, ale očekává se, že někteří členové ohledně toho vznesou dotazy. „Případné otázky týkající se členství budou projednány na zasedání, které se koná během sjezdu strany ALDE. Téma není na agendě, ale mohli by se jím zabývat delegáti členských stran v rámci obecné diskuse o členství. I když to není potvrzeno, očekáváme, že některé delegace členských stran o tom zahájí diskusi,“ sdělila deníku FORUM 24.
„Toto téma vznesli někteří členové a bude se o něm diskutovat hlavně na kongresu ALDE,“ řekl potom serveru Euractiv mluvčí skupiny Renew Europe. „Situaci bedlivě sledujeme,“ dodal mluvčí. Na otázku, zda je postoj ANO v rozporu s názory Renew Europe, odpověděl, že není neobvyklé, že některé delegace zaujímají individuální postoje.
Potvrdila to i místopředsedkyně Evropského parlamentu, česká europoslankyně Dita Charanzová. „Mohu potvrdit, že některé delegace se zajímají o účast pana Babiše na konzervativní konferenci v Budapešti a chtějí to projednat na kongresu ALDE ve Stockholmu,“ řekla.
Od vstupu ANO do liberální skupiny ALDE v roce 2014 českou stranu opustilo několik politiků, například bývalý eurokomisař Pavel Telička a český diplomat Petr Ježek, s tím, že už není liberální. Charanzová, která se v roce 2018 stala místopředsedkyní ALDE, není oficiální členkou ANO, přestože byla vedoucí kandidátkou v evropských volbách v roce 2014. Zda bude kandidovat i v nadcházejících volbách v roce 2024, není jasné.
Babiš a vedení strany ANO v České republice označují svůj politický styl jako „liberální konzervatismus“. Kritičtí jsou například vůči evropské zelené dohodě, takzvanému Green Dealu, a klimatické agendě Evropské unie obecně, na rozdíl od strany Renew Europe a ALDE, které prosazují ambiciózní klimatickou politiku. Právě Green Deal bývalý premiér ve své řeči na konferenci konzervativců kritizoval. Podle něj tato dohoda „zničí evropský průmysl a uvrhne lidi do chudoby“. Babiš řekl, že Brusel je odtržen od běžného života a lidem diktuje, jak mají žít. „Musíme zachránit Evropskou unii v zájmu našich dětí a budoucích generací,“ prohlásil.
Babišův obrat ke konzervatismu vidí skepticky i politolog Lubomír Kopeček. „Andrej Babiš je šikovný technokratický populista, který adaptuje své politické apely a to, s čím pracuje, podle aktuální situace a také podle voličů, které chce oslovit. Když to vezmu zpětně, nic konzervativního na Andreji Babišovi v prvních letech jeho politické kariéry nevidím. To, s čím dnes pracuje, je v zásadě snaha být atraktivní pro některé starší voliče i v kulturních tématech,“ řekl Kopeček v rozhovoru pro deník FORUM 24. Dodal, že Babiš je pragmatik a použije, co se v danou chvíli hodí.