Evropská ombudsmanka řeší Babišovy audity: Jejich části by mohly být přístupné občanům

ČTK

Český premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Evropská ombudsmanka Emily O’Reillová se zabývá případem auditů, které se týkají střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Deníku FORUM 24 sdělila, že by ji do konce října 2019 měla Evropská komise informovat o tom, zda by mohly být veřejnosti zpřístupněny alespoň jejich části. Pokud to odmítne, ombudsmanka bude případ řešit i dál a zkoumat, zda nedošlo k pochybení.

Na ombudsmanku se již dříve kvůli tomu, že Evropská komise audity nezveřejnila, obrátili stěžovatelé. O procesní problém se nejednalo, avšak věc není pro O’Reillovou uzavřena, naopak.

„Stále čekáme na odpověď od Evropské komise, kterou bychom měli obdržet cca 30. října,“ uvedla pro deník FORUM 24 mluvčí ombudsmanky. „Týká se přístupu veřejnosti k některým dokumentům,“ doplnila s odkazem na bod 13 zprávy, v níž se audity a střetem zájmů úřad zabýval.

Mluvčí dále uvedla, že úřad není oprávněn vyjadřovat se k vnitřním věcem národních států, mezi nimi mj. k zastavení vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) zde konstatoval podvod, ovšem to, jestli půjde Babiš a další aktéři k soudu, už bylo na českých orgánech činných v trestním řízení.

Střet zájmů je ale celoevropským problémem, který trvá a kterým se zabývá Evropská komise, kterou může ombudsmanka také kontrolovat.

Evropský veřejný ochránce práv provádí šetření v souvislosti s případy nesprávného úředního postupu ze strany orgánů, institucí, subjektů, úřadů a agentur Evropské unie Evropské unie a jedná přitom z vlastního podnětu nebo na základě stížností ze strany občanů EU. Úřad vznikl v roce 1995.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner