Evropská komise kritizuje Česko: Agrofert už tři roky dostává dotace neoprávněně

Premiér Andrej Babiš. (ČTK)

Premiér Andrej Babiš. | FOTO: ČTK

Premiér Andrej Babiš je podle Evropské komise ve střetu zájmů. Bylo to opět potvrzeno v dokumentu, o němž informuje server iRozhlas.cz. Brusel trvá na tom, aby byly prověřeny i další projekty holdingu Agrofert, který český předseda vlády stále ovládá. Dopis EK navazuje na předchozí dokončené auditní šetření.

Podle auditorů Evropské komise existují závažné nedostatky v tom, jak Česko předchází střetu zájmů. Tento názor sdílejí i zástupci dalších institucí, například šéfka Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Monika Hohlmeierová, která o tom pro deník FORUM 24 hovořila již v únoru tohoto roku během kontrolní mise do České republiky.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

„Pan Babiš ovládá společnosti ze skupiny Agrofert,“ píše podle informací iRozhlasu Evropská komise. Ta je navíc přesvědčena, že premiér porušuje také český zákon o střetu zájmů, na který se v těchto případech zástupci vlády i holdingu Agrofert odvolávají.

Dopis je reakcí na odpověď vlády, která odepsala na finální závěry prvního auditu o střetu zájmů Andreje Babiše. Má osm stran a 198 příloh a byl odeslán 22. října 2020. Peníze, které Agrofert díky rozhodnutí českých úřadů dotal v posledních třech letech, byly podle Evropské komise vyplaceny neoprávněně. „Veškeré dotace udělené skupině Agrofert po 1. září 2017 (…) jsou v rozporu s článkem 4c o střetu zájmů za předpokladu, že žádost o dotaci byla předložena během 1. září 2017 či po něm a dotace byla udělena v době, kdy byl pan Babiš veřejný funkcionář ve smyslu tohoto ustanovení.“ jedná se tedy například pro stomilionovou dotaci pro společnost Penam na výstavbu nové linky na „inovovaný“ toastový chléb.

Evropská komise podle dopisu dospěla k závěru, že „řídící orgány programů spolufinancovaných Evropskou unií v České republice nesmějí od tohoto data (od 1. září 2017, pozn. red.) vybírat a poskytovat veřejné dotace firmám ze skupiny Agrofert.“

Veronika Vrecionová (Evropská unie)

Babiš v reakci na dopis pro iRozhlas uvedl, že Agrofert neovládá a tento dopis doposud neviděl.

Evropská komise poslala auditory do Česka na počátku roku 2019. Finální zpráva prvního auditu konstatovala střet zájmů českého předsedy vlády. Očekává se, že druhý audit skončí stejným stanoviskem. České republice proto stále hrozí, že bude vracet desítky milionů eur dotací, které byly vyplaceny neoprávněně.

Babišem se několikrát zabýval také Evropský parlament. V červnu tohoto roku odhlasoval velkou většinou rozsáhlé usnesení, které kritizovalo Babišův střet zájmů, tlak na média i prorůstání klientelistických vazeb do české státní správy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]