Evropská unie neproplácela Agrofertu auditované dotace. Peníze šly z českého rozpočtu

Andrej Babiš a Dita Charanzová, europoslankyně za ANO (ČTK)

Andrej Babiš a Dita Charanzová, europoslankyně za ANO | FOTO: ČTK

Česká republika nepožádala o proplacení žádných dotací pro firmy okolo Agrofertu, které byly předmětem auditu, řekl mluvčí Evropské komise. Praha tak nemusí EU peníze vracet. Je potvrzeno, že v některých případech holding dostal peníze z rozpočtu České republiky.

„České úřady nedeklarovaly žádné výdaje pro jakoukoli z operací, jimiž se zpráva zabývala. Proto není nutná žádná finanční oprava, řekl v úterý mluvčí komise Balázs Ujvari. Komise bude podle něho s Českem dále řešit pouze některá z doporučení auditu, která zatím české úřady nevzaly v potaz.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Zda dotace pro Agrofert vyplatil český stát a jejich následné proplacení Evropskou unií se neuskutečnilo a ani o něj nebylo požádáno, nebo zda peníze holdingu nikdo neproplácel, mluvčí Evropské komise nevysvětlil.

Podle dostupných informací šlo ze státního rozpočtu zhruba sto milionů korun pro Penam na linku na výrobu toastového chleba a dalších 50 milionů korun pro Lovochemii na inovaci výroby hnojiva. Obě firmy jsou součástí Agrofertu.

Komise v pátek zveřejnila závěrečnou auditní zprávu, podle níž je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace od 9. února 2017, kdy začala platit novela českého zákona o střetu zájmů.

Všechny unijní dotace v řádu stovek milionů korun, o které Agrofert od té doby usiloval, by podle auditu muselo Česko vracet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články