Evropská unie zkomplikuje Babišovi čerpání dotací. Zabráníme střetu zájmů, říká Gräßleová

Předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleová. (commons.wikimedia.org)

Předsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu Ingeborg Grässleová. | FOTO: commons.wikimedia.org

Zpravodajka nařízení, které by mělo českému premiérovi Andreji Babišovi značně ztížit čerpání dotací ve chvíli, pokud bude nadále vlastnit holding Agrofert, Ingeborg Gräßleová se exkluzivně pro deník FORUM 24 vyjádřila k výsledku, kterého se podařilo dosáhnout v Evropském parlamentu. “Jsem spokojená,” uvedla.

Změna je součástí textu s názvem Finanční pravidla pro souhrnný rozpočet Unie, který v EP prošel 5. července. Ač musí být potvrzena ještě Radou Evropské unie, podle informací deníku FORUM 24 se už nic měnit nebude, jelikož se jedná o text, který vznikl na základě meziinstitucionální dohody mezi Evropským parlamentem a právě Radou.

Europoslanec Jiří Pospíšil  (ČTK)

“Ano, jsem spokojená, protože konečné znění je plně v souladu s původními požadavky Evropského parlamentu. Máme nyní mnohem jasnější a přísnější pravidla týkající se střetu zájmů. Jasně říkáme, že se tato pravidla vztahují nejen na státní úředníky, ale také na členy vlády na té nejvyšší úrovni,” sdělila europoslankyně a zároveň předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Gräßleová.

Závěr je podle ní jednoznačný – někteří politici by mohli mít problém. “Budou-li pokračovat ve stejné praxi jako v minulosti, určitě se dostanou do potíží, protože některé scénáře, jako například situace, kdy je vysoký politik zároveň manažer a příjemce finančních prostředků EU, jsou nyní podle finančních pravidel EU zakázány,” doplnila pro deník FORUM 24 europoslankyně.

Mezi europoslanci se hovoří o tom, že nařízení je jakousi obdobou tzv. “lex Babiš”, tedy zákona, který vzniká na základě enormního střetu zájmů jednoho politika. Představitelé Evropské unie ovšem nejsou spokojeni se situací, kdy člen vlády podobná nařízení obchází tak, jak to udělal Andrej Babiš, tedy například zakládání svěřenských fondů. Vymezení toho, jakých osob se týká střet zájmů, je tedy poměrně široké.

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky rozhodnutí se společností nesouvisí. „Uvedené nařízení se Agrofertu podle všeho nijak nedotýká, protože pan Babiš není ovládající osobou a ani skutečným majitelem svěřenských fondů. Rádi bychom také zdůraznili, že dotace máme úplně stejné jako všichni ostatní zemědělci v ČR – na krávu, na hektar a podobně. Navíc dotace neznamenají žádný zisk. Jsou uhrazením části nákladů,“ odpověděl na dotaz, jak bude holding situaci řešit.

Co doslova v nařízení stojí? Ke střetu zájmů dochází ve chvíli, kdy je ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí účastníka finančních operací nebo jiné osoby. A důvodů je pro to mnoho: „Z rodinných důvodů, z důvodů citových vazeb, z důvodů politické nebo národní spřízněnosti, z důvodů hospodářského zájmu nebo z důvodů jiného přímého či nepřímého osobního zájmu”.

Babišův svěřenský fond nyní spravují předseda představenstva Agrofertu Zbyněk Průša a právník Alexej Bílek a manželka Monika. Je tedy v podstatě jasné, že všichni spadají do kategorie, která pro Babiše nadále znamená střet zájmů. Vzhledem k tomu, jak velký příjem holding Agrofert z dotací má, mohl by mít v budoucím finančním období velký problém.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]