Evropská vlajka slaví své 65. narozeniny: nenechme se zavléct do eurasijských stepí!

Ilustrační foto (pixabay.com)

Ilustrační foto | FOTO: pixabay.com

Právě dnes uplynulo 65 let od okamžiku, kdy Rada Evropy se sídlem ve Štrasburku přijala vlajku s kruhem dvanácti zlatých hvězd na modrém pozadí za jeden z evropských symbolů. Rada Evropy následně vlajku doporučila k užívání i dalším evropským orgánům a institucím. V roce 1983 ji přijal za svou Evropský parlament, od roku 1986 je symbolem Evropských společenství, resp. Evropské unie.

Blankytná hvězdnatá vlajka nyní vlaje ve všech zemích Evropské unie i mimo ni, přičemž se pro mnohé neunijní Evropany, například na Ukrajině nebo v Gruzii, stala symbolem svobody a naděje. Naopak pro všelijaké anti-Evropany, pohrdající evropskou a obecně západní civilizací, představuje evropská vlajka cíl posměchu.

()

Když se v roce 2013 stal prezidentem republiky Miloš Zeman, nynější hlavní ústavní ničitel, lstivě zakrýval svou pomstychtivost a příchylnost k orientálním tyraniím do prázdného blábolu o svém údajném eurofederalismu. A proto také nechal na Pražském hradě vyvěsit hned na jaře 2013 evropskou vlajku, což se podle očekávání setkalo se sveřepou reakcí Institutu Václava Klause, v níž se hovořilo o „probruselském eurofanatismu“. Dnes je pohrdání Evropskou unií – ať už zjevné nebo latentní – nedílnou součástí společného zemanovsko-klausovského antiokcidentálního mainstreamu…

Symbolika evropské vlajky je mnohovrstevnatá, mísí se v ní odkazy k plnosti, dokonalosti a jednotě stejně jako ke svobodě a solidaritě, a to vše v biblickém i osvícenském kontextu, je to symbol, který je předmětem úcty, lhostejnosti i nenávisti.

Prezident Miloš Zeman stojící nad Svatováclavskou korunou (F24)

U nás v České republice je vlajka EU – společně s vlajkou Severoatlantické aliance – především symbolem našeho evropanství a naší přináležitosti k západní civilizaci, což jsou kategorie dialogické a dynamické, nikoliv dogmatické… A je proto dobře, když vlajka česká, evropská i atlantická vlají vedle sebe jako výraz českého a evropského/západního patriotismu…

Lidé totiž potřebují symboly, skrze něž se mohou hlásit ke zcela konkrétním ctnostem. Jednou z nich je i občanská odvaha, kterou budeme nutně potřebovat k tomu, abychom se opět nestali „uneseným Západem“, zavlečeným kamsi do eurasijských stepí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]