Dotace určené pro malé a střední podniky ve skutečnosti braly spíše velké společnosti. Stojí to ve zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu týkající se čerpání evropských dotací, kterou úřad zpracoval pro Evropskou unii. Informoval o tom server iRozhlas.cz. Kontroloři podle serveru upozorňují na špatně nastavené podmínky či nedostatečnou kontrolu čerpání dotací.
„Dotace, které měly pomoci malým a středním podnikům posílit výzkum, technologický rozvoj a inovace v zemědělství, tak pobíraly velké podniky, které navíc vykazovaly zisky v řádech stovek či desítek milionů korun a patřily k hlavním potravinářským a zemědělským soukromým společnostem v České republice,“ píše ve svém reportu s názvem Zpráva o finančním řízení prostředků Evropské unie v České republice Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
Server iRozhlas.cz uporňuje na to, že mezi příjemce dotací patřily společnosti jako Madeta z mlékárenského impéria miliardáře Milana Teplého, Zeman maso–uzeniny plzeňského velkořezníka Roberta Schneidera či podniky Olma, Kostelecké uzeniny a Vodňanská drůbež spadající do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO).
Podle serveru jen tyto firmy z dotačního Programu rozvoje venkova odčerpaly v celkovém součtu přes miliardu korun. Nejvyšší kontrolní úřad vidí chybu na straně ministerstva zemědělství. „Nastavilo pravidla pro poskytování dotací tak, že největšími příjemci dotací jsou velké podniky, které navíc vynakládaly prostředky na pořízení strojů a technologií namísto na vědu a výzkum,“ uvádí se ve zprávě NKÚ. To však ministerstvo odmítá.
Nejde ale jen o zemědělské investiční dotace. „Na rozdíl od řady evropských zemí u nás peníze určené pro malé a střední podniky nekončí tam, kde by měly. Přitom je na ně deklarovaná podpora v řadě odvětví. Ať už jde o inovace v zemědělství, živočišnou výrobu, podnikatelskou infrastrukturu nebo ICT projekty,“ zdůraznil pro iRozhlas.cz prezident NKÚ Miloslav Kala a dodal: „Tyto podniky nemají kapacity na to, aby zpracovávaly ohromné studie a dokládaly šanony dokumentů. Často si pak vyhodnotí, že podpora státu vlastně nesměřuje k nim, ale k těm, kdo jim žádosti zpracovávají.“
Server uvádí, že hlavní potíž, proč podpora malých a středních firem selhává, vidí Nejvyšší konrolní úřad především ve špatném cílení dotačních prostředků, přebujelé byrokracii i v průtazích při rozdělování dotací. Dalším problémem je pak i nedostatečná kontrola vlastnických struktur jednotlivých žadatelů. To byl podle zprávy NKÚ, jak zdůrazňuje iRozhlas.cz, také případ programu Podnikání a inovace, který běžel v letech 2007 až 2013 a spoléhal pouze na čestná prohlášení firem žádajících o evropské dotace.
Zmíněná zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu se zabývá tím, zda se unijní prostředky u nás využívaly efektivně a účelně. Dokument se, jak uvádí server iRozhlas.cz, nevěnuje pouze letošnímu roku, ale shrnuje celé končící programové období let 2014–2020 a vychází především z prověrek, které kontroloři na českých úřadech udělali v posledních pěti letech.