Evropské země se konečně staví čínské hrozbě

People wave from the Round Tower as the Royal Navy aircraft carrier HMS Queen Elizabeth leaves Portsmouth Naval Base as it sets sail for flight trials. ()

V neděli skončilo společné cvičení vojáků Spojených států, Francie a Japonska, které se odehrávalo na území posledního jmenovaného státu. Cílem bylo zlepšit součinnost a nacvičit reakci na invazi na japonské souostroví. I když to mluvčí japonského ministerstva obrany popřel, je jasné, že případným agresorem může být jen Čína. Je to poprvé, kdy se podobného cvičení zúčastnila Evropská země. Zároveň s tím do oblasti míří britský svaz vedený letadlovou lodí, a dokonce i Německo do Indického oceánu a Tichomoří vyslalo fregatu. Jde o první náznaky, že velké evropské země konečně pochopily, že je třeba Spojeným státům pomoci čelit čím dál agresivnější politice Pekingu. 

NATO není na to

FORUM 24 (archiv)

Minimálně od Baracka Obamy se v americké politice čím dál častěji mluví o tom, že zatímco USA zajišťují pomocí NATO bezpečnost Evropy, v případě konfliktu s Čínou by aliance Washingtonu příliš nepomohla. Pátý článek o kolektivní obraně se totiž aktivuje v případě, že je některý ze spojenců napaden. V případě, že by Spojené státy přispěchaly na obranu například Japonska, už by se ze strany Číny de iure nejednalo o napadené Ameriky.

Obama i Trump se, každý po svém, snažili Americe uvolnit ruce v Evropě, aby mohla síly přesunout do Tichomoří. Obama naivně doufal v uklidnění Ruska, které by mu umožnilo soustředit se víc na Čínu. Trump tlačil na vyšší zbrojní výdaje spojenců v NATO, ale i když k nějakému navýšení došlo, nutnost americké přítomnosti to také nesnížilo. Pod Bidenem, zdá se, začíná vznikat širší koalice na zadržování Číny zahrnující i Evropské země.

Spojenci a důvěra

I o to se nesměle pokoušely už předchozí administrativy, ale až v současnosti se zdá, že se věci hýbou správným směrem. Částečně za to může změna v Bidenově přístup a částečně faktory mimo jeho kontrolu. Nový americký ministr zahraničí Anthony Blinken je příznivcem budování širších spojeneckých svazků pod vedením USA, které budou reagovat na konkrétní hrozby. K tomu ovšem Amerika potřebuje kredit, který si získá jen důvěrou. Tu se teď po bouřlivém trumpovském období Biden snaží obnovit.

Zároveň je třeba podotknout, že Británie i Francie mají své vlastní bezpečností zájmy v oblasti. První jmenovaná země se po odchodu z EU hodlá více orientovat na země Commonwealthu, z nichž hned tři velice významné jsou ohrožovány čím dál útočnějším Pekingem. Jde o Austrálie, Indii a Malajsii. K tomu je třeba přičíst smutnou britskou zkušenost s čínským postupem v Hongkongu. Francie pak má teritorium v Nové Kaledonii a i v Indickém oceánu.

Aktivnější Německo

Zato u Německa jde zjevně spíš o snahu podpořit spojence. Berlín v oblasti žádné teritoriální ani významné obchodní zájmy nemá. Naopak jako pro průmyslovou zemi je pro ni odbyt v Číně důležitý. Plavba fregaty Hamburk je zatím spíš takový nesmělý pokus. Němečtí politici testují i to, jak na asertivnější vystupování na mezinárodní scéně zareaguje domácí publikum. Působení německých ozbrojených sil v zahraničí je pochopitelně citlivé téma.

Pokud by se ale USA podařilo zapojit aktivněji i Německo, a to jak do udržování bezpečnosti v Evropě, tak třeba, byť symbolicky, do zadržování Číny, bylo by to jen dobře. Záviset bude samozřejmě i na tom, kdo se stane kancléřem či kancléřkou po příštích volbách. Nicméně Zelení, kteří vypadají čím dál tím více jako pravděpodobní vítězové, se ve svém programu vůči Rusku i Číně vymezují.

Japonsko a Tichomořská aliance

Evropské země ale potřebují, aby se USA podařilo vybudovat spojeneckou soustavu i v Asii. I v tomto ohledu se objevily první vlaštovky. Japonsko poprvé deklarovalo, že v případě napadení Tchaj-wanu bude svůj vojenský postup koordinovat s Washingtonem. Ostatní Čínou ohrožované země často nic moc krom strachu z Pekingu nespojuje. To půjde změnit jen pomalu.

Pokud ale Spojené státy budou schopné v krátkodobém horizontu nabídnout alespoň příslib široké bezpečností koalice zahrnující i Británii a Francii, mohlo by v tichomořských státech dojít k obnovení důvěry v Americkou schopnost Číně čelit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]