Evropský audit potvrdil střet zájmů premiéra Andreje Babiše

(repro video ARD)

Podle aktuálních informací týdeníku Respekt potvrdila finální verze auditorů Evropské komise fakt, že předseda vlády Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Jsou tak potvrzeny závěry, k nimž došli auditoři v červnu tohoto roku. Respektu to potvrdily dva zdroje obeznámené s obsahem dokumentu, který ve čtvrtek dorazil do České republiky.

Podle jednoho ze zdrojů by mohl být audit v rozporu nejen s evropským, ale také s českým právem. V takové chvíli by Agrofert neměl nárok ani na peníze z českého rozpočtu.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová novinářům sdělila, že o obsahu nic neví, protože byla nemocná. Babiš v Otázkách Václava Moravce uvedl, že na zveřejnění dokumentu nemá žádný vliv.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Ředitel české pobočky organizace Transparency International David Ondráčka řekl České televizi, že české Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo auditní zprávu zveřejnit. Je podle něj ve veřejném zájmu, aby se do ní mohla veřejnost podívat.

„Je zcela absurdní, že Brusel vykládá český zákon, navíc úplně nesmyslně, když zákon ‚lex Babiš‘ byl namířen pouze proti mně s cílem vyštvat mě z politiky. Lex Babiš jsem dodržel, postupoval jsem přesně podle něj, vložil jsem firmu do svěřenských fondů,“ řekl Babiš. Lex Babiš je nazývána novela zákona o střetu zájmů, na jejímž základě musel vložit svoji firmu do svěřenských fondů.

V jarní předběžné auditní zprávě, která unikla do médií, Evropská komise konstatovala, že český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na podnik Agrofert, přestože ho vložil do svěřenských fondů. Česko by kvůli takovému hodnocení mohlo vracet do unijního rozpočtu kolem 450 milionů korun.

Komise pracuje ještě na druhém auditu, který se týká přímých zemědělských dotací. Jeho finální verzi by do Prahy měla zaslat nejpozději v únoru.

Připravujeme podrobnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]