Evropský parlament bude na plénu řešit Vrbětice. EU nemůže mlčet, říká Zdechovský

Europoslanec Tomáš Zdechovský (Evropská unie)

Europoslanec Tomáš Zdechovský | FOTO: Evropská unie

Evropský parlament příští týden zařadí ruský útok na vrbětický areál do své plenární diskuse a rezoluce o Rusku. Téma se na plénu objeví z iniciativy české delegace v poslaneckém klubu Evropské lidové strany. Česko kvůli útoku z roku 2014 vypovědělo 18 ruských diplomatů.

„Je jasné, že v Česku byl ruskými agenty spáchán zcela nepřijatelný teroristický čin. Dokresluje to povahu režimu prezidenta Putina a ukazuje to na to, že dnešní politika Unie vůči Rusku není adekvátní. Nerozhodnost a nejasnost v politice EU vůči Rusku interpretuje prezident Putin zjevně jako slabost. A z ní vyvozuje to, že Rusko podobné činy, jako vraždy ve Spojeném království nebo Německu či útok ve Vrběticích, může dělat. Na to je třeba během plenární diskuse s vysokým představitelem Unie pro zahraniční věci Josepem Borrellem jasně upozornit. To samé budeme prosazovat i do připravované rezoluce o Rusku,“ říká europoslanec Luděk Niedermayer.

Nové číslo Revue FORUM s Jaroslavem Flegrem (Roman Černý)

Europoslanec Tomáš Zdechovský, který působí ve výboru Evropského parlamentu pro zahraniční vměšování do demokratických procesů v Evropské unii, říká: „O odhalení českých bezpečnostních služeb o příčině výbuchu ve Vrběticích jsem okamžitě informoval kolegy, s kterými se vměšování především Ruska do dění v členských státech ve výboru pro tyto účely speciálně zřízenému věnujeme. Napříč politickým spektrem mezi námi panuje shoda, že Evropská unie nemůže k těmto závažným bezpečnostním odhalením zůstat němá.“

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell po pondělním jednání ministrů zahraničí členských zemí ujistil, že Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českem. Země EU se podle Borrella nechystají podpořit český postup koordinovaně, Praha o to ani nepožádala. „Evropská unie stojí jednotně a solidárně za Českou republikou,“ prohlásil Borrell. Koordinované vypovídání diplomatů, které následovalo například po otravě dvojitého agenta Sergeje Skripala ruskými zpravodajci v Británii, ale momentálně není na pořadu dne. „Může se to ale změnit,“ dodal Borrell.

Pavel Žáček (ODS / použito se svolením ODS)

Moskva se závěry české strany o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích kategoricky nesouhlasí a vyhoštění ruských diplomatů z ČR vnímá jako nepřátelský akt. „S takovými závěry kategoricky nesouhlasíme. Považujeme je za provokační a nepřátelské,“ citovala dnes agentura TASS kremelského mluvčího Dmitrije Peskova.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes navíc obvinila české úřady z „neúcty k vlastním občanům“, protože exploze ve Vrběticích podle ní byla „skutečně tragický případ, který vyžadoval vyšetřování“. Kromě toho dodala, že za vším stojí Spojené státy, které opět předvedly „starý scénář“. Slova místopředsedy české vlády Jana Hamáčka, že Praha nemá v úmyslu sdělit Moskvě podrobnosti vyšetřování, jsou podle Zacharovové důkazem, že „celá tato historka je smyšlený, špinavý, nechutný fejk“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]