Evropský parlament by měl o Babišovi hlasovat na příštím plenárním zasedání

Premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Během schůze Výboru pro rozpočtovou kontrolu potvrdila jeho předsedkyně Monika Hohlmeierová, že by se na program příštího plenárního zasedání Evropského parlamentu měla dostat rezoluce týkající se českého premiéra Andreje Babiše. Věc doposud komplikovala koronavirová krize, která agendu europoslanců značně omezila.

„Rezoluce by se měla dostat na program příští schůze,“ řekla Hohlmeierová. Jak již dříve uvedla například europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS), evropští poslanci, kteří napříč frakcemi rezoluci připravovali, mluví o „kleptokracii v Česku“. Není podle nich pochyb o tom, že Babiš je ve střetu zájmů, zásadní je, že svého postavení zneužívá.

Plénum Evropského parlamentu bude pracovat i se zprávou Výboru pro rozpočtovou kontrolu. Ten se shodl na poměrně zásadních doporučeních, a to včetně toho, že by Babiš neměl mít možnost na Evropské radě jednat o Víceletém finančním rámci pro roky 2021–2027, pokud bude jeho holding Agrofert nadále pobírat dotace.

Evropský parlament bude o Babišovi hlasovat poprvé. V prosinci 2018 se na jeho konfliktu zájmů velkou většinou shodl. Jednalo se o předchozí volební období a již tehdy se europoslanci shodli na tom, že český premiér má konflikt zájmů. Vyzvali Evropskou komisi, aby jednala, a hned v lednu do České republiky dorazili auditoři, aby problém prošetřili.

V loňském roce byl definitivně zveřejněn závěr prvního auditu, který střet zájmů českého předsedy vlády potvrzuje. Na ukončení druhého auditního procesu se čeká – Babišův kabinet totiž požádal o prodloužení lhůty na odpověď kvůli koronavirové krizi. Délku řízení na čtvrtečním jednání výboru europoslanci taktéž kritizovali.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]