Evropský parlament čelí kybernetickému útoku, informoval na twitteru kvestor a europoslanc Marcel Kolaja (Piráti). Nefungují webové stránky a části vnitřních sítí ve Štrasburku, kde Evropský parlament sídlí.
„Evropský parlament je vystaven kybernetickému útoku. Jako kvestor odpovědný za vybavení ICT jsem v kontaktu s oddělením IT a uděláme vše pro to, abychom naši instituci ochránili,“ napsal europoslanec.
„Evropský parlament je pod sofistikovaným kybernetickým útokem. K odpovědnosti se přihlásila prokremelská skupina. Naši IT experti se proti němu brání a chrání naše systémy,“ potvrdila na twitteru předsedkyně evropského parlamentu Roberta Matsolaová.
The @Europarl_EN is under a sophisticated cyberattack. A pro-Kremlin group has claimed responsibility.
Our IT experts are pushing back against it & protecting our systems.
This, after we proclaimed Russia as a State-sponsor of terrorism.
My response: #SlavaUkraini
— Roberta Metsola (@EP_President) November 23, 2022
Útok, který zaznamenal jeden ze sedmi orgánů Evropské unie, může podle něj souviset se středečním jednáním. Na něm europoslanci schválili rezoluci, ve které označují Rusko za stát podporující terorismus kvůli záměrným útokům ruské armády na civilní cíle na Ukrajině. Pro rezoluci se vyslovilo téměř 500 ze 705 poslanců.
Europoslanci v rezoluci vyzývají k dalšímu posílení protiruských sankcí a zařazení Wagnerovy skupiny nebo čečenského 141. motorizovaného pluku, takzvaných kadyrovců, na unijní seznam teroristických organizací.
Podle Evropského parlamentu by také členské státy měly zakázat oficiální či krajanské organizace, které fungují s podporou ruského státu. Evropský parlament vyzval rovněž k silnější podpoře Ukrajině a ruské obyvatele k protestům proti válečným zločinům páchaným v sousední zemi.
Na sociální síti twitter se k útoku vyjádřila i předsedkyně českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). V reakci na podobnou rezoluci, kterou schválil nejdříve zahraniční výbor a později i poslanci poslanecké sněmovny, ve které Rusko označili za teroristický stát, podle ní čelila dolní komora také kybernetickému útoku. Podle Pekarové mu ale odolala.