Evropský parlament chce kvůli zatčení Navalného zastavit výstavbu Putinova plynovodu

Gerd Fahrenhorst

Roury pro Nord Stream II | FOTO: Gerd Fahrenhorst

Evropská unie musí po zatčení opozičního politika Alexeje Navalného zabránit dokončení plynovodu Nord Stream II, požadují poslanci Evropského parlamentu ve svém návrhu.  

Předmětný požadavek podporují frakce konzervativců, sociálních demokratů, liberálů i zelených. Evropský parlament tak bude kvůli zatčení Alexeje Navalného požadovat zastavení stavby ruského plynovodu Nord Stream II, na němž se masivně podílejí i německé firmy. Evropská unie musí práce na plynovodu v Baltském moři okamžitě zastavit, stojí v návrhu usnesení, na něž odkazuje server Spiegel.de.

Poslanci hodlají usilovat o propuštění Navalného i prostřednictvím sankcí proti „fyzickým a právnickým osobám, které se podílely na rozhodnutí o Navalného zatčení a uvalení vazby na něj“. Sankce mají podle poslanců dopadnout i na osoby zodpovědné za útoky na další opozičníky. V návrhu proto zmiňují „ruské oligarchy“, „osoby z „nejbližšího okruhu kolem Vladimira Putina“ i „mediální propagandisty“.

Navalného zatkla policie v Moskvě po jeho návratu z Německa, kde se léčil ze srpnového travičského útoku bojovou látkou skupiny Novičok, jejž na něj na Sibiři spáchala ruská tajná služba FSB. Navalného Kreml drží v nechvalně známé věznici Matrosskaja Tišina, kde byl zavražděn právník Sergej Magnitskij.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner