Evropský parlament chystá další rezoluci o Babišovi. Kvůli střetu zájmů

Andrej Babiš (Evropská unie)

Andrej Babiš | FOTO: Evropská unie

Evropský parlament by měl reagovat na zveřejnění definitivní auditní zprávy, která potvrzuje střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Deníku FORUM 24 to potvrdil europoslanec Mikuláš Peksa patřící do frakce Zelených, která bude připravovat svoji verzi rezoluce.

Peksa v rozhovoru pro deník FORUM 24 uvedl, že prozatím panuje shoda na tom, aby již na květnovém plenárním zasedání europoslanci o problému České republiky a její předsedy vlády debatovali, ale také aby na téže schůzi proběhlo i hlasování o rezoluci.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Evropská komise zveřejnila svoji auditní zprávu v pátek 23. dubna. Konstatuje v ní, že kontrolní mechanismy, které mají bránit konfliktu zájmů, v Česku nefungují. Dokazuje navíc, že premiér nadále ovládá holding Agrofert, ačkoli jej vložil do svěřenských fondů, čímž podle svého přesvědčení vyhověl českému zákonu o střetu zájmů. Auditoři Evropské komise s tímto výkladem nesouhlasí.

Díky zveřejnění zprávy se ukázalo, že v případě několika projektů týkajících se holdingu Agrofert Česká republika vyplatila Babišově firmě dotace, ale nepožádala o jejich proplacení. Jak již informoval deník FORUM 24, jedná se o více než 282 milionů korun, které zaplatili čeští daňoví poplatníci.

Evropský parlament jednal o Babišově střetu zájmů už několikrát. Loni v červnu byla schválená ostrá rezoluce o padesáti bodech, které kritizovaly jak kontrolní mechanismy na českých úřadech, tak i koncentraci moci a ohrožení svobody médií v České republice. Evropští poslanci tak již poněkolikáté dali jasně najevo, že problém střetu zájmů nebudou tolerovat.

Od ledna 2021 navíc platí v Evropské unii podmínka právního státu. Zneužívání střetu zájmů je podle některých europoslanců prohřeškem proti vládě práva a spuštění mechanismu podmínky právního státu by v důsledku mohlo vést až k tomu, že budou České republice zastaveny evropské dotace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]