Evropský parlament odhlasoval, že je český premiér gangster

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Česká média z jakéhosi zvláštního důvodu přestala nazývat věci pravými jmény. O jejich důvodech se můžeme dohadovat. Jsou určitě různé povahy. Je za tím nepochybně čistý strach, ale také falešná představa, že poloviční pravda je u nás lépe přijatelná než pravda celá.

Evropský parlament odhlasoval naprosto drtivou většinou hlasů, že náš předseda vlády je v konfliktu zájmů. Neboli v situaci, kdy ovlivňuje podmínky, za kterých dostává veřejné dotace v řádu miliard korun. Kdyby nebyl Babiš premiérem a dříve ministrem financí, už by dávno Česká republika přistoupila na požadované zastropování evropských dotací, aby tyto peníze ve shodě s jejich zamýšleným účelem dostávali jen ti potřební. Tedy zejména malí podnikatelé, a nikoli velké podniky. O to usiluje Evropská komise a česká vláda byla o to několikrát neformálně požádána.

Jenomže tato česká vláda evropský požadavek na úpravu našich národních pravidel odmítla a evropské peníze tak nadále může dostávat zejména podnik navázaný na premiéra a také jiný podnik, který ovládá ministr zemědělství.

Česká média dosud naší veřejnosti neřekla naplno, co se skutečně na evropské scéně stalo. Je to totiž hodně silná káva. Na plenární schůzi, kde bylo přítomných 543 poslanců, hlasovalo 434 evropských politiků pro usnesení, kde se v podstatě říká, že předseda vlády České republiky je gangster, který zneužívá peníze daňových poplatníků z celé Evropy.

V našem jazyku je pojem „konflikt zájmů“ jen jakási abstraktní a neurčitá věc a zbabělí novináři mohou dělat, že vlastně ani nevědí, co to je. V jazyce civilizovaných národů je ale konflikt zájmů zónou kriminálního jednání. Je to situace, kdy někdo zneužívá veřejnou funkci k okrádání veřejných rozpočtů. Proto během dramatické rozpravy evropští poslanci hovořili o korupci a také o tom, že by české orgány měly začít jednat ve smyslu trestního práva. Tento požadavek vyslovila během jednání evropské sněmovny předsedkyně jejího rozpočtového výboru.

Premiér Andrej Babiš je nezpochybnitelně ve střetu zájmů, protože právě díky němu Česká republika nezastropovala evropské dotace ve prospěch malých zemědělců a podnikatelů. On způsobil, že peníze tečou tam, kam tečou a tečou k němu. Právě díky Babišovi dostávají evropské miliardy z velké části největší podniky v zemi. A mezi nimi je tím největším Agrofert. Předseda vlády předstírá, že mu Agrofert nepatří. Po formálně právní stránce Babiš není v současné době majitelem Agrofertu. On je „jen“ majitelem veškerých jeho zisků.

Jako majitel všech zisků Agrofertu je Babiš ve střetu zájmů a ovlivňuje pravidla čerpání dotací tak, aby podnik, který vytváří jeho zisky, dostával peníze z veřejných rozpočtů, tedy od daňových poplatníků z celé Evropy včetně plátců z České republiky. Tento člověk svojí nehoráznou taktikou ždímání daní z firem a drobných podnikatelů tvoří fondy, z nichž pobírá peníze pro své zisky. Nikdy nic tak strašného tu dosud nebylo a nikdy před tím česká společnost nepřipustila takový úpadek morálky a překračování pravidel, který v důsledku vede k privatizaci státu a postupné likvidaci demokracie i právního řádu. Za tuto nehoráznost nenese zodpovědnost jenom jeden barbarský oligarcha. Za tuto nemorálnost nese svůj díl zodpovědnosti každý, kdo tohle kryje. Každý, kdo nedělá svoji práci v souladu s ústavou a zákony. A také s elementární etikou.

(repro EP)

Kupříkladu Lenka Zametačka. Nebo Veliký Miloš. Komunisté. Sociální demokraté. Absurdní Japonec nebo barrandovský šašek. Všichni, kdo kvůli svým partikulárním zájmům a také kvůli ruskému vlivu udržují toto gangsterské ovládnutí státu, o němž ví celá Evropa.

Poslankyně Evropské lidové strany Ingeborg Grässleová řekla v Evropském parlamentu na adresu našeho premiéra, že právní stát je v České republice vystaven zkoušce. Tak to přesně je. Právní stát nemůže vydržet bez aktivní obrany čestných lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]