Tok evropských peněz do holdingu Agrofert se jeho vlastníkovi Andreji Babišovi zadrhává. Po penězích za neoprávněně vznesený nárok na dotaci na linku k výrobě toastového chleba v Penamu bude muset vrátit i 50milionovou dotaci pro Lovochemii z holdingu Agrofert, jejž jen účelově převedl do svého svěřenského fondu. Informuje o tom server iRozhlas.cz. Výtka kontrolorů je u zmíněné chemičky stejná jako byla u chleba – nejde o inovativní projekt.
Podobná situace, ale jiná reakce z české strany. Zatímco u toastů Penamu Babišovy úřady trvají na tom, že je výroba méně solených toastů inovativní (byť už stejná výroba běžela v Německu dávno před projektem Babišova podniku), v případě severočeské chemičky úřady požadavek na dotaci stáhly.
Neoprávněný je v případě Lovochemie požadavek na dotaci 50 milionů korun na údajně inovativní výrobu ledku vápenatého, což je dusíkaté hnojivo. Není inovativní, namítají unijní auditoři s tím, že dané hnojivo už v době podání žádosti o dotaci v roce 2012 vyráběla dceřiná firma holdingu Agrofert, slovenská společnost Duslo, informoval server iRozhlas.
Auditoři Generálního ředitelství Evropské komise odpovědného za regionální politiku (REGIO) mají za to, že projekt „nepřináší žádnou inovaci“, píše Evropská komise v dopisu českým úřadům. Agrofert auditorům usnadnil práci, když se sám usvědčil. Na existenci předmětné výroby totiž sám v žádosti o dotaci upozornil, když výrobní linku zmíněné společnosti Duslo Šaľa v žádosti zmínil ve snaze dokázat existenci funkčního prototypu a vzorku produktu.
Podle auditorů měla být projektová žádost z dalšího hodnocení vyloučena jako nezpůsobilá. Kromě toho, že projekt nebyl v ničem nový, auditoři ve spojení s ním poukázali na nedostatečnou transparentnost a podkopání principu rovného zacházení a spravedlivého výběrového řízení.