Evropský strop na elektřinu není nižší než ten vládní. Jde o úplně jiné částky, vzkázal Fiala

Petr Fiala (ODS) (Evropská unie)

Petr Fiala (ODS) | FOTO: Evropská unie

Na sociálních sítích i ze strany některých opozičních politiků zaznívá kritika, že Evropská komise plánuje zastropovat cenu elektřiny na nižší částce, než na jaké zastropovala cenu česká vláda. Někteří komentátoři dokonce mluví o ostudě pro Českou republiku. Z jejich strany jde však zřejmě o nepochopení. Zastropování garantované českou vládou je úplně něco jiného než částka, se kterou má údajně pracovat Evropská komise, vysvětlil na dotaz deníku FORUM 24 premiér Petr Fiala (ODS). 

Česká vláda na svém pondělním mimořádném jednání určila maximální cenu elektřiny i plynu. „Zastropujeme cenu silové elektřiny včetně daně z přidané hodnoty, na 6 korunách a cenu plynu na 3 korunách včetně DPH za kWh,“ řekl na pondělní tiskové konferenci Fiala. Pro domácnosti i malé podnikatele ze stanovené maximální ceny silové elektřiny vyplývá konečná cena 7 až 9 korun za kWh.

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Evropská komise pak navrhuje maximální prodejní cenu elektřiny vyráběnou neplynovými elektrárnami. Ta by měla být 180 eur (4420 Kč) za megawatthodinu (MWh), tedy 4,42 Kč za kilowatthodinu (kWh). Mohlo by se tak zdát, že je částka o 1,50 Kč nižší, než je schválený strop v Česku. Vše je však jinak. Nejedná se totiž o srovnatelné částky, jak se ozývá z řad veřejnosti.

„Zastropování garantované českou vládou na 6 Kč/kWh včetně DPH je úplně něco jiného než částka 180 €/MWh (cca 4400 Kč), s nimiž má údajně pracovat Evropská komise. V běžné sazbě pro domácnosti odpovídá strop 6 Kč/kWh včetně DPH částce 140 €/MWh (cca 3400 Kč) baseload bez DPH, tedy nižší než částka, kterou navrhuje Evropská komise. Zastropování Evropské komise navrhované na částce 180 €/MWh u výrobců by znamenalo koncovou cenu bez distribuce na úrovni 7,20 Kč místo vládou navrhovaných 6 Kč,“ vysvětlil premiér Fiala.

Rozdíl, který na základě navrhované stropní částky vznikne, bude podle premiéra použit na pomoc lidem, kteří budou v důsledku vysokých cen v problematických situacích. „Strop, který navrhuje Evropská komise, nic nezmění na tržních cenách, ani na cenách pro odběratele. Státy ale budou moci na základě návrhu Komise vybrat tu část zisků z prodeje elektřiny, která bude nad tímto stropem, a cíleně je využít k tomu, aby odběratelům poskytli pomoc s vysokými cenami,“ pokračoval Fiala.

„Návrh komise je postavený na tom, že Putinova energetická válka tlačí nahoru ceny plynu, od kterého se odvíjí cena veškeré elektřiny. A díky tomu mají obrovské zisky výrobci elektřiny z jiných zdrojů než z plynu, což velmi poškozuje evropské domácnosti a evropské firmy. Výběr prostředků od těchto firem umožní tyto peníze využít na pomoc těm, které Putinova energetická válka poškozuje nejvíce,“ dodal premiér.

Stejně hovoří například ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nebo ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). „Není strop jako strop. Český strop cen energií znamená úplně něco jiného než ten unijní. Český stanoví maximální ceny energií, unijní zastropuje výnosy výrobců a zajistí finanční prostředky do státních rozpočtů na pomoc odběratelům zasaženým vysokými cenami energií,“ napsal Síkela na sociální síti. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články