Evropský úřad OLAF: Potvrzujeme výsledky auditů Evropské komise

Vyšetřovatelé Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) (EPP)

Vyšetřovatelé Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) | FOTO: EPP

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) sdělil deníku FORUM 24, že nyní nebude vyšetřovat obsah auditů Evropské komise, které se týkají střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše. Mluvčí OLAF závěry auditů přitom výslovně potvrdil a uvedl, že úřad bude nadále sledovat vývoj situace tak, aby byla zajištěna účinná ochrana peněz evropských daňových poplatníků.

OLAF se zabýval tím, zda by ve věci auditů mělo být z jeho strany zahájeno další vyšetřování. Evropská komise podle něj ale přijala efektivní opatření, která by měla celou situaci vyřešit, a tak není angažmá tohoto úřadu nyní potřeba.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„OLAF potvrzuje výsledky auditů provedených různými útvary Evropské komise a uznává opatření přijatá s cílem zajistit účinnou ochranu evropských finančních zájmů. OLAF bude spolu s příslušnými útvary komise nadále sledovat vývoj v tomto případě,“ sdělila deníku FORUM 24 mluvčí OLAFu Emily Fairlessová.

OLAF se naposledy Andrejem Babišem a holdingem Agrofert zabýval v kauze Čapí hnízdo. Na konci roku 2017 došel k závěru, že padesátimilionová dotace určená malým a středním podnikům byla vyplacena neoprávněně.

Šéf jeho vyšetřovatelů Ernesto Bianchi poté, co bylo městským státním zástupcem Jaroslavem Šarochem trestní stíhání v této kauze zastaveno, prohlásil, že stíhání je zcela věcí české justice a úřad již případ neřeší, neboť evropskou dotaci Česko vrátilo. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale rozhodnutí o zastavení trestního stíhání předsedy vlády zrušil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]