Evropský úřad proti podvodům spustil oficiální vyšetřování Babišova Čapího hnízda

archiv

ČAPÍ HNÍZDO. Chvíli Babišovo, chvíli zase ne, nakonec však přece jen ano. I s 54 miliony z evropských fondů. | FOTO: archiv

Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zahájil oficiální vyšetřování okolností, za nichž firma Agrofert vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše získala dotaci 50 milionů korun z evropských fondů na výstavbu luxusní farmy Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku. Společnost čelí podezření, že evropské peníze získala neoprávněně. Nyní hrozí, že stát bude muset dotace vracet. Informuje o tom server Neovlivni.cz. Ministr financí neoprávněné čerpání opakovaně odmítá.

„Po předběžné analýze OLAF zahájil šetření týkající se projektu v rámci firemní skupiny Agrofert,“ stojí ve stanovisku tiskového odboru OLAF. Úřad sice výslovně neřekl, o který projekt Agrofertu jde, server Neovlivni.cz ale v Bruselu zjistil, že se týká Čapího hnízda.

Eric Drooker

Babiš podezření z dotačního podvodu při výstavbě Čapího hnízda opakovaně popírá. „Všechno proběhlo podle pravidel, bylo to kontrolováno víckrát. Nevím, proč to stále někdo živí,“ prohlásil naposledy v lednu. Stejně tak jakékoli pochybení odmítá jeho holding Agrofert.

ČTK

Padesátimilionovou evropskou dotaci získala v rámci projektů určených pro malé a střední podniky společnost Farma Čapí hnízdo, která původně patřila do Babišova holdingu Agrofert. Než ale o unijní miliony v roce 2008 požádala, akcie firmy byly převedeny na anonymní formu akcií na doručitele. Agrofert jako obří holding totiž nesplňoval dotační podmínky. Po pěti letech, po které farma Čapí hnízdo musela dodržovat tyto dotační podmínky, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu.

Eric Drooker

Jak dlouho bude vyšetřování trvat, úřad nezveřejnil. Pouze podotkl, že v roce 2014 činila průměrná doba vyšetřování 21 měsíců. „Od té doby se délka vyšetřování významně zkrátila,“ napsal tiskový odbor Evropského úřadu proti korupci.

Eric Drooker

Projekt Čapí hnízdo řeší od letošního ledna i česká policie, které odeslal detailně zpracované trestní oznámení pro podezření na dotační podvod anonymní pisatel. Policie informace vyhodnotila jako vážné, o tom, zda bude někdo obviněný, ale zatím nerozhodla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner