Nejen u nás, ale také na Slovensku se hlásí o slovo stoupenci režimu Vladimira Putina. Když jde o různé komunisty, bývalé komunisty, pohraničníky, estébáky a podobnou společnost, neudivuje to. U bývalých disidentů, co si za totality něco vytrpěli, nám to pořád ještě připadá zvláštní.
Bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský, exdisident z katolických kruhů, si už dávno na nic nehraje. Ruskou propagandu opakuje jako papoušek a dospěl tak daleko, že touží po zániku NATO.
Příležitostí k dalším výlevům a klanění se Moskvě je napětí mezi Ukrajinou a Ruskem. Výraz napětí ani není na místě. Rusko vede proti Ukrajině válku, kterou vydává za občanskou válku, protože kromě svých vojáků a techniky tam používá i tamních separatistů. Čarnogurský ale stojí na straně Putinovy diktatury. Tady si to slovanství vykládá klasicky tak, že pravý Slovan je ten, který poslouchá Rusko. Když Slovan Rusko neposlouchá, je fuj.
Teď Čarnogurský napsal článek na web Slovensko-ruské společnosti.
Tam se třeba dočteme:
„V máji a v júni plánuje NATO manévre v Čiernom mori naproti Krymu a v Baltickom naproti Kaliningradu. Po vojne o Náhorný Karabach začali v ukrajinských médiách vystupovať generáli, že podobne ako Azerbajdžan si prinavrátil – zatiaľ aspoň časť – Karabachu, Ukrajina si môže prinavrátiť Krym, Doneck a Lugansk. Cez Slovensko prúdia vlaky s ťažkou výzbrojou na východ. Ukrajina už otvorene nedodržuje Minské dohody, prisúva ťažké zbrane k línii prímeria v Donecku a Lugansku…
Ďaleko lepší scenár by bol, keby na Ukrajine vo voľbách zvíťazila strana/strany, ktoré by obrátili ukrajinskú politiku na partnerské vzťahy s Ruskom, neťahali by Ukrajinu do NATO a časom by sa vzťahy oboch štátov normalizovali…
Ani nie tri mesiace po nástupe Joe Bidena do úradu prezidenta USA v Európe znovu hrozí vojna. Táto následnosť spravdepodobňuje domnienku, že americký hlbinný štát (deep state) mal návrat Krymu a Novorosijska do Ukrajiny dlho v pláne. Rusko treba oslabiť. S prezidentom Donaldom Trumpom sa plán nedal uskutočniť. Donald Trump nesmel pokračovať v úrade. Reči už ex-prezidenta Trumpa a jeho právnikov o sfalšovaní prezidentských volieb teraz akosi nadobúdajú na váhe…
Krym bol súčasťou Ruska a vrátil sa do Ruska. Rozhodli o tom Krymčania drvivou väčšinou v referende. Obyvatelia Donecka a Luganska hovoria po rusky a o svojom súčasnom postavení rozhodli taktiež v referende. Vždy patrili do Ruska ako Novorossija, Ukrajine ich pridelili až bolševici. Hlásia sa do „ruského sveta“ a Rusko nepripustí ich genocídu. Rusko vojenské akcie nezačne. Ak ich začne Ukrajina, môže sa naplniť výstraha prezidenta Putina a ministra Lavrova. Na plytkých vlnách plávajú natovské vojnové lode. Súčasná ruská vojenská doktrína hovorí, že ak z niektorej krajiny (čiže aj z vojnovej lode) vystrelia na Rusko, krajina sa stane cieľom ruskej armády. Západné lode v Čiernom mori má ruská armáda ako na dlani. Rovnako lode v okolí Kaliningradu. Môže ich zničiť v priebehu minút. V dosahu ruských rakiet je celá Európa a teraz už aj USA. Čo sa stane, ak z natovskej lode padne výstrel na Krym alebo na Kaliningrad? Ako kritický čas sa javí stred mája. NATO si zaslúži, aby sa stratilo zo sveta.“
Takže se dozvídáme, že Ján Čarnogurský věří nejhloupějším konspiracím o deep state v USA a zfalšování prezidentských voleb. Okupace Krymu a vraždění Ukrajinců na východní Ukrajině a okupace Krymu jsou podle něj v pořádku. Takzvaná „referenda“ pořádaná za přítomnosti okupačních sil je zřejmě Čarnogurského představa. Sousední státy si Rusko nejspíš může porcovat podle své úvahy. Tak to se má Estonsko se svou ruskou menšinou na co těšit. (Jak by se asi tvářil, kdyby Maďaři na Slovensku taky uspořádali nějaké referendum a chtěli se připojit k Maďarsku?) Prý: „Rusko vojenské akcie nezačne.“ Jak, nezačne? Už je začalo a podniká je několik let. Sestřelení civilního letadla nad Ukrajinou ruskou protiletadlovou střelou a následné ruské lhaní a svalování odpovědnosti na Ukrajinu Čarnogurskému zřejmě nevadí. Nějak se mu to do jeho „konzervativních“ a „křesťanských“ hodnot vejde. Pak ta slova ovšem v jeho případě zrácejí veškerý smysl.
Čarnogurský je dobrá ukázka toho, jak daleko může někdo dojít ve svém osobním úpadku. My máme Václava Klause a Miloše Zemana. Ti nás sice zatím poněkud ušetřili slov o slovanství, protože s tím by u nás zas tolik nepochodili, ale jinak jsou to služebníci zdatní.
Komedie kolem vakcíny Sputnik V u nás i na Slovensku ukazuje, jak si Rusko a kolaboranti mapují terén, jak daleko až mohou zajít. Zajdou tak daleko, jak se jim to dovolí.