Exekutoři prezentovali neúplná data, říká předseda lidoveckých poslanců k Milostivému létu

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný (Pavel Hofman/FORUM 24)

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný | FOTO: Pavel Hofman/FORUM 24

Milostivé léto, tedy akce, jež měla pomoci s oddlužením lidem v exekuci, proběhlo mezi 28. říjnem 2021 a 28. lednem 2022. Exekutorská komora dnes představila data, která měla úspěch Milostivého léta mapovat. Ve výsledcích jsou však zahrnuty pouze ukončené exekuce. Přitom stále velký počet exekucí, u kterých dlužníci využili Milostivého léta, nebyl Exekutorskou komorou vyřízen a ukončen. Právě tito dlužníci nejsou zahrnuti v celkovém počtu lidí, kteří tuto akci využili. Samotná komora chce podle autorů Milostivého léta vytvořit dojem, že akci využil pouze malý počet dlužníků, a chtějí tak zpochybnit jeho opakování.

,,Přijde mi velmi nekorektní a neseriózní, že zde jsou vydávána data, která jsou nevalidní a neúplná, a to jak k veřejnosti, tak k těm, kteří dlužníkům v samotném procesu Milostivého léta pomáhají. Exekutorská komora vychází z centrální evidence exekucí, kam jednotliví exekutoři dodávají bohužel data obecně se zpožděním několika týdnů i měsíců. Je tedy zcela zjevné, že v evidenci a závěrech EK nejsou zdaleka všechna exekuční řízení, která spadla do Milostivého léta. V tuto chvíli ještě exekutorské úřady procesují možná více než polovinu případů, kde bylo možné využít Milostivého léta. Ve statistice tedy reálně nefigurují,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL, předseda podvýboru pro problematiku exekucí a insolvencí a navrhovatel Milostivého léta Marek Výborný.

Eric Drooker

„Dnes ráno jsem si ověřoval data také dlužníků VZP u ředitele pojišťovny Zdeňka Kabátka. K dnešnímu dni vydali 13 658 rozhodnutí u 10 613 dlužníků o uznání institutu Milostivého léta,” doplnil Výborný s tím, že data Exekutorské komory tak evidentně nesedí. Toto doložil i na datech společnosti Člověk v tísni opakovaně i Daniel Hůle. Jen díky jejich darům se podařilo vrátit věřitelům částku přesahující na jistině 11 miliónů korun.

Projekt Milostivé léto byl spuštěn minulý rok 28. října a trval do 28. ledna 2022. Během tohoto období měli všichni dlužníci jedinečnou šanci zbavit se svých dluhových pastí u exekucí vedených na dluh vůči státu (např. u dopravních podniků, či u firmy ČEZ). Stačilo uhradit nebo doplatit celou jistinu, tedy původní dlužnou část, a náklady na zastavení exekuce, které včetně DPH činí 907 korun a 50 haléřů, a veškeré narostlé příslušenství bylo odpuštěno.

K principu Milostivého léta se přidaly i některé soukromé společnosti, ačkoliv se jich zákon netýkal (např. Air Bank, Home Credit, Moneta či Komerční banka). Milostivé léto se s největší pravděpodobností zopakuje naposledy letos na podzim. „Postupem Exekutorské komory a snahou vytvořit dojem neúspěšnosti Milostivého léta jsem zklamán. Jde o snahu manipulovat veřejným míněním a zabránit opakování Milostivého léta,“ zakončil pohled na prezentování akce Marek Výborný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články