Exekutoři zajistili byt Alexeje Navalného a obstavili mu účty

YouTube

Alexej Navalnyj | FOTO: YouTube

Zatímco se ruský opoziční politik Alexej Navalnyj v Německu zotavuje po otravě novičokem, v Rusku pokračuje tažení proti němu a jeho spolupracovníkům. Exekutoři zajistili jeho byt a obstavili mu účty.

Podle tiskové mluvčí Navalného Kiry Jarmyšové je exekuce spojena se žalobou společnosti „Moskovskij školnik“, kterou inicioval podnikatel Jevgenij Prigožin, blízký Kremlu a prezidentu Vladimiru Putinovi. Podle mluvčí byl 27. srpna oznámen zákaz nakládání s majetkem. „To znamená, že byt nelze prodat, darovat, ani zatížit hypotékou,“ řekla Jarmyšová. Zároveň byly Navalnému obstaveny bankovní účty.

Pavel Hofman

Již dříve byly na základě žaloby firmy „Moskovskij školnik“ obstaveny účty opoziční političky Ljubov Sobolové a Fondu pro boj s korupcí (FBK).

Začátkem roku 2019 vydal FBK prohlášení, v němž označil moskevskou potravinářskou a cateringovou firmu „Moskovskij školnik“ za vlastnictví Jevgenije Prigožina. Ten to ovšem popírá. Fond také obvinil společnost z propuknutí úplavice v moskevských školkách a školách v prosinci 2018.

„Moskovskij školnik“ pak požadoval půl miliardy rublů (zhruba 150 milionů korun) od Navalného, Sobolové a FBK jako náhradu za poškození obchodní pověsti. V říjnu 2019 soud žalobě vyhověl a nařídil žalovaným zaplatit celkem 88 milionů rublů (cca 26,5 milionu korun). Kvůli prohranému soudnímu sporu Navalnyj oznámil uzavření FBK. Na konci srpna 2020 bylo oznámeno, že Jevgenij Prigožin odkoupil od firmy „Moskovskij školnik“ právo požadovat dluh od zástupců FBK.

Kdo je Jevgenij Prigožin? Přezdívá se mu „šéfkuchař prezidenta Vladimira Putina“, protože jeho společnost Concord provozovala catering pro Kreml. Podle médií také financuje takzvanou Wagnerovu armádu, což je útvar žoldnéřů, kteří se vynořují na různých místech světa a ruské orgány dělají, že s nimi nemají nic společného. Přátelí se přímo s Vladimirem Putinem a jeho společnosti už dostaly státní zakázky za miliardy dolarů.

Tisková služba společnosti Concord v prohlášení zveřejněném na sociálních sítích koncem srpna citovala Prigožina, který uvedl, že má v úmyslu vymoci soudní rozhodnutí z loňského roku a že mu Navalnyj a jeho spolupracovníci musí zaplatit téměř 88 milionů rublů jako náhradu škod, které údajně způsobilo zveřejnění videoreportáže o firmě „Moskovskij školnik“.

„Mám v úmyslu tuto skupinu bezohledných lidí připravit o oblečení i boty,“ prohlásil Prigožin. Odkoupil pohledávku žalující společnosti, která uspěla v soudním řízení, což znamená, že platba by šla přímo jemu.

„Pokud soudruh Navalnyj natáhne bačkory, nemám v úmyslu ho na tomto světě pronásledovat. Odložím to na dobu neurčitou a pak se vyrovnám ke svému potěšení,“ řekl Prigožin. Pokud Navalnyj přežije, bude se prý podle Prigožina „zodpovídat podle plné přísnosti ruského práva“.

(Zdroj: Meduza.io)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner