Existují skutečně všechny ty babišky a babíšci chválící šéfa ANO na facebooku? Vypadá to jako slet trollů

Příznivci Andreje Babiše (Jenny Nowak / FORUM 24)

Příznivci Andreje Babiše | FOTO: Jenny Nowak / FORUM 24

Zamyslel jsem se nad jedním až neuvěřitelně nehorázným postem facebookového účtu Andreje Babiše a napadlo mě, kdo mu na tyhle nehoráznosti ještě skáče. Stálo mne to bádání pár hodin práce, přesto dosud nevím: dělají si ti lidé legraci, má skutečně Babiš tolik seniorních obdivovatelek, nebo bude příští rok žádat o dotace na rozšíření trollí farmy?

Fialova vláda má vlastní zemi na háku. Myslím, že málokdo si všiml, že premiér a ministři odjeli na 14 dní na prázdniny. V zájmu celé České republiky by bylo, aby se raději vůbec nevraceli,“ napsal 15. srpna Andrej Babiš na svém facebooku.

Statistika hlasování

Andrej Babiš v minulém volebním období, tedy v letech 2013 až 2017, hlasoval v poslanecké sněmovně 3 158krát. Pracoval tedy ve 37,9 procentech případů. Omluven byl 3 622krát. To znamená, že se ve 43,5 procentech případů vybodl na práci a na něco se vymluvil. V 18,7 procentech případů se pak vybodl na práci a ani mu nestálo za to se na něco vymluvit. Nepřihlášen byl totiž hned 1 556krát. Sumárně tedy za období 2013 –⁠2017 Andrej Babiš ve sněmovně pracoval do výše necelých třiceti osmi procent objemu svých povinností.

(Týdeník FORUM)

Nic se nezměnilo ani v aktuálním volebním období, kdy už je šéf hnutí ANO pouze poslance. „Největším absentérem je Andrej Babiš, chybí u tří ze čtyř hlasování,“ napsaly už v květnu Seznam Zprávy.

Babišův příspěvek s kritikou Fialova kabinetu má i přesto po týdnu 24 000 lajků, 5 300 komentářů, 1 300 sdílení. Obešel jsem fanoušky, kteří jej pod postem, že vláda si dovolila mít dovolenou, chválili. Nejdříve samozřejmě dámy.

Máte velkou pravdu, pane Babiš,“ píše Jana Zlámalová. První veřejně viditelný post účtu Jana Zlámalová je ze 14. července 2020. Fotografie kytky použitá jako profilová fotografie. K tomu do diskuse připisuje účet Květoslava Součková: „Ahoj milá Janičko ty naše sluníčko. Konečně si můžeme psát, ale trvalo ti to. Doufám, že jsi v pořádku, že tě doma nikdo nezlobí. U mě je to střídavo jednou to jde a když je takové počasí jako je dnes tak to stojí za starou Belu. Ještě že mám to pletení a šití.“ Na účtu je ještě vidět také sedmaosmdesát přátel, jinak nic.

I napsal jsem zdvořile: „Proč na Facebooku používáte falešné jméno, prosím? Proč prosím komentujete posty politika z účtu, kde nejsou prakticky žádné informace o Vás. Znamená to, že se nechcete k preferenci Andreje Babiše ohlásit veřejně, anebo to má jiný důvod, prosím?“

Studuji další komentář, který píše facebookový účet Vlasta Bartoňová: „Jeli na dovču za naše peníze ZMETKOVE to mi nemůže nikam jim je blaze hajzlum. Nenávidím je.“ Vlasta Bartoňová má první veřejně viditelný post z 13. září 2021, konkrétně jde o profilový obrázek. Na fotce je starší dáma, která může mít asi 70 let. Účet Marie Fricova do diskuse k němu připisuje: „Děkuji a přeji Ti Krásný den pozdrav Všem.“ Pak je na účtu jedna fotografie, na které jsou dvě malé děti a několik fotek psů. Pak sedmnáct přátel, jinak nic. I této Babišově fanynce jsem napsal, obě zmíněné dámy spojilo, že mi neodpověděly.

První kontakt

Pan Babiš by vyhrál na celé čáře volby. Je úspěšný, pracovitý, umí jazyky. A hlavně –⁠ udělal pro nás jako málokdo. Fiala a spol je nejhorší vláda od 90. let. Takže –⁠ ať táhne!!! Měli by odjet natrvalo. I s Pekarovou. To by byl pro nás pro všechny úžasný dárek!“ napsal pod Babišův příspěvek účet se jménem Martina Mudrová Reichová. Na něm, kromě účtu manžela a fotografií koček, zase není nic. Tentokrát jsem ale odpověď dostal.

Protestující v Českém Těšíně čekají na příjezd Andreje Babiše (ANO) (Jan Pánik / FORUM 24)

 „Za své názory se nestydím, ale jsem unavená z agresivity lidí, kteří nechtějí přijmout jiný názor. Jsem přesvědčená, že pan Babiš pro nás udělal dost dobrých věci. To je můj osobní názor,“ napsala mi údajná paní Martina. A proč prosím –⁠ proti pravidlům FB –⁠ nemáte jako profilovou fotografii Vaši fotografii? To se za podporu Andreje Babiše stydíte? „Ne, ale jsem milovnicí zvířat, proto to tričko s kočkami. Mám jich doma 7,“ odpověděla. Poděkoval jsem za rozhovor a šel shánět tričko se šneky na novou profilovku. Taky jich mám sedm. Limicolaria numidica.

Slovo muže

Účet Marcus Gizmi měl v URL adrese svého profilu jméno Čejka – tedy cejka. „On (Babiš) je (peníze) dává potřebným. Mně dal kulové, protože to nepotřebuji. Na rozdíl od většiny jsem na sobě makal a nepotřebuji podporu státu nebo někoho jiného,“ napsal pod Babišův post.

Na účtu bylo pro mé oko laika mimořádně drahé a skutečně moc hezké červené a fest vyleštěné sportovní auto. Nevídám taková, stálo zaparkované na dvorku nějakého domku satelitního typu. To samé auto jsem však našel i na serveru s ojetinami. Za osm set padesát tisíc. Ten samý kus se stejnou „státní poznávací značkou,“ jak se identifikátor auta kdysi jmenoval, a focené na stejném dvorku. Ta cena mne trochu zaskočila, i když šlo o ojetinu. Tak jsem zapátral na webu, zda se nepletu. Nepletl jsem se. „ŠKODA SUPERB COMBI iV, cena vozu od 1 114 900 Kč.“ To červený auto pana Gizmiho Čejky ale fakt na první pohled laika vypadalo, že je to něco hodně drahýho. Holt kouzlo vyleštěného laku. Pán je na Babišově účtu „přední fanoušek“. Napsal jsem proto i jemu.

„Dobrý den, pane Čejko, jsem komentátor a pro Týdeník Fórum / FORUM 24 mapuji FB fanoušky Andreje Babiše. Narazil jsem na váš oslavný komentář v diskusi pod Babišovým postem. Mohl byste mi prosím –⁠ jako jeho „přední fanoušek“ –⁠ zodpovědět do článku několik otázek?“ A podobné dotazy jako dámám.

()

„Proč věnujete čas někomu, jako jsem já? Přicházíte tak o čas, kterého máte pouze omezené množství. Proč jste na foto celý potetovaný jako kriminálník? Osobně se takovým lidem vyhýbám a odmítám jim cokoliv sdělovat,“ napsal mimo jiné Marcus Gizmi. „Marcus je Marek, Gizmi je má přezdívka, a to cca 30 let. Vy nikdy nepochopíte mě, protože nechcete. Nemá to tedy smysl,“ vysvětlil po dalším dotazu. Proč na svém facebookovém profilu používá falešné jméno, jsem se ani při následných dotazech nedozvěděl. Poté mne „Marek Marcus Čejka Gizmi“ zablokoval.

Jak pracuje trollí farma?

Nepředstavujme si, že trollí farma musí mít tisíc zaměstnanců a servery za desítky milionů. Stačí několik dvacetiletých kluků, dát jim notebooky a pár desítek tisíc a nechat je každého obsluhovat padesát falešných FB účtů metajících chválu na Andreje Babiše. Pan Marek Marcus Čejka Gizmi podle mého názoru bude skutečný člověk. Jeho facebooková prezentace – hrdý majitel extrémně nápadného a pro laika oslnivě luxusního auta, které v té samé chvíli prodává za 850 tisíc v autobazaru – plně odpovídá psychotypu člověka, kterému může Babiš skutečně a upřímně imponovat. Babišův „pancéřák“ se za necelý milion v autobazaru koupit nedá. Ale ty ostatní účty, včetně dámy, která má sedm koček? Netroufnu si odhadnout, jestli to jsou skutečné fanynky, ovládnuté účty reálných dam, které přestaly facebook používat, anebo falešné identity, tedy práce trollí farmy.

Z podpory Andreje Babiše na facebooku se nedá vyčíst, zda jde skutečně o statisíce fanoušků a obdivovatelů, nebo zda je většina Babiše chválících postů vyrobena v nějaké infotovárničce. Takže musíme sledovat, zda si Andrej Babiš nezažádá o dotace na Čapí hnízdo se severskými skřítky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články