Exministr Kostelka: Češi se v Prostřeno! podvolují muslimce. Dopadneme tak všichni?

Eric Drooker

Účast ruské muslimky v televizní kulinářské show Prostřeno! rozpoutalo velkou vlnu reakcí. Radikální odpůrci islámu dokonce vyhrožují mladé Rusce smrtí. S kritikou se přidal i bývalý ministr obrany a později velvyslanec v Rusku, Miroslav Kostelka. Toho kromě drsných komentářů na internetu děsí ještě jedna věc. Je jí ochota Čechů se přizpůsobit, aby vyšli ženě odlišného náboženství vstříc. To prý může být do budoucna velkou hrozbou pro naši zemi, varuje na svém facebookovém profilu.

TV Prima

Muslimka Jekatěrina Novoselová

Muslimka Jekatěrina Novoselová (TV Prima)

Vyjádření Miroslava Kostelky na sociální síti (bez redakčního zásahu):

Když se dívám na „Prostřeno“ v tomto týdnu a přečtu si reakce diváků, tak je mi smutno. Jednak z těch hloupých a někdy i brutálních urážek ženy, která se zkrátka rozhodla být muslimkou a je to její dobrovolné rozhodnutí, do kterého nám v podstatě nic není.
Ale víc je mi smutno z toho, jak snadno se, my Češi, dovedeme přizpůsobit požadavkům a zvykům jiné kultury a náboženství.
Jistě lze a bylo vhodné respektovat osobní „tabu“ Káti, ale co rozhodně nebylo nutné, je obecné respektování jejích „tabu“- v tomto případě vztažených na podávání alkoholu při večeři, na všechny přítomné.
Zkrátka někdo ji měl říci: „Milá Káťo, jsi sympatická dívka a to, že jsi muslimka, je tvoje věc. V naší evropské kultuře je podávání malého množství alkoholu u večeře zcela normální a obvyklé. Kdo nechce pít, tak nepije. Takže samozřejmě tobě nabízet nebudeme, ale jinak se budeme chovat podle našich zvyků a pravidel.“
Je to možná hloupost, ale i známka něčeho, co by v budoucnu mohlo přerůst do daleko vážnějších rozměrů.

kostelka fb

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]