Expert: Bez dotací by podstatná část Agrofertu skončila v insolvenci

FB A. Babiše

Andrej Babiš | FOTO: FB A. Babiše

„Pokud by Evropská unie přestala platit dotace, tak by se zemědělské podniky skupiny Agrofert dostaly do zásadních problémů a musely by je řešit jiné, výdělečné části holdingu. Mohlo by to vyústit až v insolvenci některých z nich. Bezpochyby jsou na nich zemědělské podniky životně závislé,“ zhodnotil situaci impéria premiéra Babiše ekonomický novinář Miroslav Motejlek. Jeho slova zazněla v pondělním pořadu Reportéři ČT.

Reportéři shrnuli situaci Andreje Babiše, která evidentně není dobrá. V Bruselu je jeho kauza střetu zájmů velmi citlivě vnímána. Evropské orgány dosud nemusely řešit podobný případ premiéra členské země, který by sám sobě přiděloval peníze Evropské unie a zároveň by ještě sám sebe kontroloval. Jednoduše řečeno, civilizovaný Západ není zvyklý na extrémní drzost východního oligarchy.

Pavel Hofman

V reportáži zazněly hlasy europoslanců, kteří Babiše jasně vyzvali k tomu, aby se Agrofertu skutečně zbavil, ne jen naoko, anebo odešel z funkce premiéra. Na vyjádření europoslanců je znát údiv z drzosti, s jakou Babiš uráží EU a její zástupce, a současně jak je v České republice premiérův střet zájmů trvale neřešen.

Problémem totiž je, že střet zájmů předsedy vlády by měli řešit úředníci a policisté, kteří jsou ale podřízeni Babišovým chapadlům. Jde o nemoc, ze které se Česká republika v současné době nemá šanci sama uzdravit. Sledujeme obyčejný hon premiéra Babiše za penězi, které mu nepatří. Do tohoto honu za svojí plnou peněženkou zatahuje čím dál více celou Českou republiku, která se propadá do nekonečné ostudy.

Shodou okolností totiž vláda Andreje Babiše v pondělí rozhodla o tom, že Česká republika podá žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastavení jedné z dotací pro Babišův Agrofert v přibližné výši 816 tisíc korun. Česká republika, tedy my všichni, se budeme soudit s Evropou kvůli tomu, že Evropa nechce dát ze svého našemu premiérovi, který porušuje elementární pravidla, 816 tisíc korun.

Co dělá prezident? Co dělají úředníci ministerstva financí, ministerstva pro místní rozvoj a finanční správy? Co dělají vyšetřovatelé a státní zástupci? Dívají se a vyčkávají, jak to dopadne. Jen Evropskou unii už tenhle Babiš přestal bavit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner