Expert i politici se pustili do Rady České televize. Důvodem je tvrzení o SPD

Česká televize, ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Česká televize, ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan

Rada ČT ve středu schválila výroční zprávu o činnosti České televize za minulý rok, která nyní zamíří do dolní komory parlamentu. Do dokumentu se na poslední chvíli dostala pasáž o nedostatečném prostoru pro hnutí SPD ve zpravodajských a diskusních pořadech. Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury toto tvrzení zabraňuje hlasovat pro přijetí výroční zprávy v Poslanecké sněmovně. Mediální analytik Filip Rožánek pak hlasování radních označil za rafinovaný procedurální tah.

Šest radních ze třinácti prosadilo do výroční zprávy pasáž, že hnutí SPD v loňském roce ve zpravodajských a diskusních pořadech České televize ve srovnání s ostatními politickými stranami a hnutími je možné označit za neadekvátní vzhledem k zastoupení této strany v Poslanecké sněmovně.

Česká televize, ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Podle mediálního analytika Filipa Rožánka byl způsob hlasování rafinovaný procedurální tah. „Předseda Rady ČT navrhl, aby se hlasovalo o tom, kdo nesouhlasí se zařazením věty o SPD, předtím, než se bude hlasovat o tom, kdo s tím souhlasí. Zdánlivě je to jedno, ale ve skutečnosti je to šachová partie. Pokud by totiž radní nejprve hlasovali o tom, zda se zařazením věty souhlasí, a hlasování by skončilo nerozhodně, tak by tam věta nemohla být,“ vysvětlil Rožánek s tím, že takhle se výroková logika obrátila, takže i když bylo hlasování nerozhodné, věta ve zprávě zůstala.

O atmosféře v Radě České televize podle něj vypovídá to, že s větou vloženou do zprávy místopředsedou rady Danielem Váňou nesouhlasil ani garant kapitoly Roman Bradáč. „Všichni se tam ujišťovali, že o nic vlastně nejde, jenže jde o hodně. Poskytli tím poslancům ve sněmovně další náboje, s nimiž mohou ostřelovat Českou televizi na základě zkreslených a manipulativních východisek. Tyhle vsuvky na poslední chvíli jenom svědčí o tom, jaké cíle současné složení rady sleduje,“ pokračuje Rožánek.

„Je smutné to pozorovat a ještě smutnější je, že místo věcných argumentů se dělají rychlokvašené závěry sloužící ke zpochybňování pozice České televize,“ doplnil pro deník FORUM 24 mediální analytik Filip Rožánek.

Kritičtí ke kroku radních jsou také opoziční poslanci. „Chápu to jako účelovou záminku do budoucna proti vedení České televize, která nebere v úvahu, že SPD nemá žádné senátory, primátory, starosty či hejtmany a že členové SPD pozvání do vysílání České televize i odmítají,“ řekl místopředseda volebního výboru sněmovny a poslanec Tomáš Martínek (Piráti). „Pokud bych měl přistoupit na argumentaci radního Daniela Váni k podreprezentaci hnutí SPD s ohledem výhradně na volební výsledek v roce 2017, musela by být ve zprávě uvedena naopak i nadreprezentace hnutí ANO,“ dodal Martínek.

Bohumil Doležal (archiv)

Podle expředsedy KDU-ČSL a poslance Marka Výborného je manipulace s výroční zprávou jen dalším střípkem do mozaiky střetu části radních s vedením České televize a generálním ředitelem Petrem Dvořákem. „Bohužel jde o flagrantní ukázku politizace rady. Už způsob úpravy zprávy budí pochybnosti a je otázkou, zda se rada nepohybuje na hraně či za hranou zákona o České televizi,“ prozradil.

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura pak dokonce pasáž o hnutí SPD ve výroční zprávě považuje za překážku v hlasování Poslanecké sněmovny o přijetí dokumentu. „Neexistují žádné přesvědčivé analýzy či fakta, které by toto tvrzení části členů Rady ČT potvrdily,“ vysvětlil.

Proti doplnění výroční zprávy se už na jednání rady zásadně ohradil také generální ředitel České televize Petr Dvořák. „Konstatování rady o straně SPD a její účasti ve zpravodajských a diskusních pořadech vychází z agregátních údajů pouze u vybraných pořadů České televize. Nevedla se diskuse, co znamená počet účastí v konkrétním pořadu a že počítání čárek v jedné či druhé diskusi není možné zaměňovat s vysíláním České televize jako celku,“ upozornil.

„Jak se do závěru promítla skutečnost, že strana SPD v roce 2020 v senátních volbách nepostoupila v žádném volebním obvodu do druhého kola a nemá jediného senátora? Jak je zohledněna skutečnost, že v roce 2020 v zisku krajských mandátů byla SPD až na sedmém místě se ziskem 35 z celkových 675 zastupitelů a nemá žádné hejtmanské křeslo? Nebo to, že při posledních volbách do obecních zastupitelstev v roce 2018 byl tento politický subjekt podle počtu 161 získaných zastupitelů z celkových 62 tisíc až 9. v pořadí?“ ptal se šéf České televize radních.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]