Expert na etiku v medicíně: Kdo odmítá vakcínu, ať se vzdá i nároku na ventilátor

Deutscher Ethikrat

Člen Německé etické rady, genetik Prof. Wolfram Henn | FOTO: Deutscher Ethikrat

V Německu, které předpokládá, že 27. prosince začne očkovat a v lednu spustí masivní očkování, pokračuje debata o nezodpovědnosti těch, kdo se odmítají nechat očkovat. Jeden z členů Německé etické rady předestřel, že by tito odmítači měli pro případ, že onemocní, zároveň rezignovat i na léčbu využívající speciálního vybavení jako je plicní ventilátor.

Návrh člena Německé etické rady Prof. Wolframa Henna zavést pro odpůrce očkování možnost dobrovolně se zříci i lůžka na jednotce intenzivní péče, jakož i napojení na plicní ventilátor, vzbudil v Německu pozornost. V rozhovoru pro Deník Welt výše zmíněný odborník na lidskou genetiku popsal, co svým provokativním podnětem měl na mysli.

Ani v Německu nelze vyloučit problém v podobě občanů odmítajících očkování proti nemoci covid-19. Zatímco v dubnu projevovalo ochotu podstoupit očkování 79 procent dotázaných, nyní by se nechalo ihned očkovat pouhých 46 procent obyvatel, což k výraznému omezení šíření koronaviru nestačí.

Pavel Hofman

Jeden ze členů Německé etické rady ve zdravotnictví, Wolfram Henn má za to, že by ti, kdo očkování odmítají, měli za toto své rozhodnutí v případě onemocnění nést i možné následky. Henn navrhuje, aby odpůrci očkování učinili určité prohlášení, v němž by se zřekli výše uvedené speciální péče, kterou léčba pacientů s nemocí covid-19 vyžaduje. Foma, kterou navrhuje, není nijak administrativně náročná, stačí jedna věta. Konkrétně by podle něj měli napsat „V případě, že onemocním, chtěl bych své lůžko na oddělení intenzivní péče a můj plicní ventilátor přenechat jiným pacientům.“

Henn na videu vyjadřuje pochybnost nad tím, že by předmětné prohlášení kdokoli v kritickou chvíli předložil lékařům, a uznává, že pro nic podobného neexistuje ani žádný právní základ. Podobné prohlášení by podle něj mohlo odpůrcům očkování pomoci domyslet a případně přehodnotit jejich postoj. „Provokuji a snažím se přimět lidi k tomu, aby o věci přemýšleli. Nepožadoval jsem také, aby se lidé zřekli léčby. Spíše by si měli sednout a učinit prohlášení pacienta, které také lze kdykoli ústně odvolat, a tím také domysleli možné důsledky svého konání,“ vysvětlil.

Henn nedůvěru k rychle vyvinuté a schvalované vakcíně chápe, trvá ale na tom, že by všechny související otázky měli zodpovídat experti, kteří se vyznají. „Vědci z celého světa s obrovským nasazením vývoj vakcíny urychlili, nestalo se tak ale na úkor její bezpečnosti,“ ujišťuje.

Konspirátorům a odpůrcům očkování doporučuje, aby namísto vyvolávání paniky zašli do nejbližší nemocnice a své konspirační teorie přednesli vyčerpaným lékařům a zdravotníkům v okamžiku, kdy vycházejí z přeplněné jednotky intenzivní péče.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner