Experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii míří do Záporoží

Záporožská jaderná elektrárna (Energoatom / se souhlasem)

Záporožská jaderná elektrárna | FOTO: Energoatom / se souhlasem

Mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se vydala na cestu do Záporožské jaderné elektrárny, oznámila agentura AFP s odvoláním na generálního ředitele MAAE Rafaela Grossiho, který misi vede. Do největší jaderné elektrárny v Evropě, z jejíhož ostřelování se v poslední době vzájemně obviňují Ukrajina a Rusko, by mise měla podle ředitele přicestovat „později v tomto týdnu“.

„Musíme chránit bezpečnost a zabezpečení největšího jaderného zařízení na Ukrajině a v Evropě,“ napsal Grossi na twitteru. V samostatném vyjádření MAAE uvedla, že cílem mise je posoudit fyzické poškození elektrárny, funkčnost bezpečnostních systémů a pracovní podmínky zaměstnanců a rovněž provést „naléhavá ochranná opatření“.

(Týdeník FORUM)

Právě ředitel Grossi v uplynulých dnech vyjednával o přístupu s ukrajinskými diplomaty ve Vídni, ruskými představiteli v Istanbulu i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži. Mise MAAE by podle tisku mohla do jaderného zařízení přivézt náhradní díly, přístroje pro monitorování radiace a další důležitý materiál.

Ukrajinské ministerstvo energetiky podle agentury Reuters uvedlo, že misi MAAE nebude komentovat „z bezpečnostních důvodů“.

Ukrajinská energetická společnost Enerhoatom o víkendu upozornila na vysoké riziko úniku radioaktivních látek v důsledku pokračujícího ruského ostřelování Záporožské jaderné elektrárny, okupované ruskými vojsky od počátku března. Ruské ministerstvo i ukrajinská společnost se zatím shodují, že nebyla zjištěna zvýšená úroveň radiace.

Obě strany se nicméně obviňují z ostřelování elektrárny a města Enerhodar. V noci na dnešek šéf okupační správy v Záporožské oblasti Jevhen Balyckyj (rusky Jevgenij Balickij) uvedl, že centrum města se v neděli večer stalo terčem ukrajinského dělostřeleckého útoku, který si vyžádal devět zraněných. O desíti zraněných hovořil starosta Dmytro Orlov, který je představitelem ukrajinské správy města. Podle něj mají ostřelování na svědomí ruské síly.

Pavel Šafr: Češi mezi pravdu a lží (FCM)

Deník The New York Times o víkendu informoval, že v Grossiho misi MAAE bude 13 dalších expertů „z většinou neutrálních zemí“. Na soupisce podle listu nejsou odborníci ze Spojených států ani Británie, které Moskva považuje za protirusky zaujaté.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve řekl, že MAAE a další mezinárodní organizace by ohledně situace v Záporožské JE měly jednat mnohem rychleji než nyní. Americký Institut pro studium války (ISW) ve svém pravidelném hodnocení situace na Ukrajině uvedl, že manipulace se státní příslušností inspektorů a zpochybňování nezaujatosti mise je podobnou taktikou, kterou dlouhodobě používá Írán ve svých obstrukcích vůči inspekcím MAAE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články