Exposlanec za ČSSD chce být Putinovým přítelem. Dobrodružství USA a NATO končí, vzkázal

Jiří Vyvadil (Profimedia)

Jiří Vyvadil | FOTO: Profimedia

V den, kdy Rusko pod vedením Vladimira Putina zahájilo agresi proti sousední Ukrajině, vystoupil bývalý sociálně demokratický poslanec, senátor a soudce Jiří Vyvadil s prohlášením, že chce založit hnutí Přátelé Putina v ČR.

Na Ukrajině se ozývala střelba, když na veřejnosti vystoupil bývalý politik Jiří Vyvadil. Ovšem na rozdíl od většiny českých i zahraničních státníků agresi neodsoudil. Právě naopak. Na svém facebookovém profilu přispěchal totiž s návrhem založit hnutí Přátelé Putina v ČR.

Pavel Rychetský (Pavel Hofman / se souhlasem autora)

„Přátelé, svět krvavých vojenských dobrodružství USA a NATO končí. Války v Iráku, humanitární bombardování Srbska, útok na Libyi i Sýrii, podpora svrhávání prezidentů a násilných barevných revolucí se vyčerpala. Založení politického hnutí Přátelé Putina v ČR bude jistě složité, ale musíme učinit první kroky,“ napsal Vyvadil, který oznámil záměr vytvořit tříčlenný přípravný výbor, za jehož zmocněnce se prohlásil s tím, že shání další dva zájemce.

„Konečně se po třiceti letech vrací pluralita. Byly doby, kdy se mi smáli, když jsem samojediný stál proti příjezdu amerických vozidel. Dodnes se mi všichni, často z nedostatku argumentů, smějí. Nuže platí pořekadlo: Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp. A já se fakt cítím skvěle,“ pokračoval Vyvadil.

Protože se však u jeho příspěvku objevilo mnoho negativních reakcí, po krátké době jej stáhnul a tento krok vysvětlil jako snahu bránit rodinu. „Přátelé, protože v této demokratické společnosti už vyhrožují v práci mé dceři sankcemi, vymazal jsem jeden příspěvek. Asi chápete jaký. Mám jí rád. Osobně se ničeho neobávám. Ale liberálně demokratická společnost má k fašistickým sklonům velké sympatie,“ oznámil.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

O tom, že Vyvadil ztratil poslední zbytky soudnosti, nesvědčí jen tato jeho iniciativa, ale i některé z dalších statusů, které na svůj facebook umístil.

V jiném příspěvku se pak Vyvadil nevybíravě pustil do prezidenta Miloše Zemana, který se podle něj na konci svého volebního období zcela ztrapnil a je „skvělé, že už brzy vypadne“. Nevkusně pak působí také Vyvadilova věta, že „chce vidět, jak by ze svého pojízdného křesla trestal Putina těmi nejostřejšími sankcemi“.

Vyvadil již v březnu 2014, tedy v době, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym, poslal z pozice předsedy přípravného výboru sdružení Přátelé Ruska v České republice, ke kterému se hlásil také například současný poslanec hnutí SPD Jaroslav Foldyna, dopis ruskému velvyslanci. V něm kromě jiného napsal, že „původci a organizátoři této krize, představitelé EU a USA, využili radikalistických polofašistických a nacionalistických sil a společně uskutečnili státní převrat, při kterém odstranili legálního prezidenta“. O rok později pak založil skupinu proti průjezdu amerického vojenského konvoje Českou republikou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]