Expremiér Sobotka se pustil do ČSSD. Smutný přívěsek vládní koalice, vzkázal

Expremiér Bohuslav Sobotka (ČTK)

Expremiér Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Bývalý premiér a šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka se ostře pustil do současného vedení strany. ČSSD se podle něj dostala do situace, že už ji nikdo na politické scéně nepotřebuje, prohlásil v rozhovoru pro deník Blesk.

Sobotka se krátce po posledních parlamentních volbách stáhl do ústraní, letos dokonce opustil řady sociálních demokratů nadobro. „ČSSD se podřídila Babišovi se Zemanem, opakovaně nedůstojně prohrávala a kapitulovala v personálních a programových otázkách, až se stala smutným přívěskem vládní koalice, který už nikdo nebere vážně,“ prozradil bývalý šéf strany.

ČSSD podle něj podvedla řadu svých voličů, když před volbami tvrdila, že nepůjde do vlády s trestně stíhaným premiérem, a pak do ní vlezla. „Po volbách 2017 udělala ČSSD strategickou chybu. Zopakovala koalici s Andrejem Babišem, ale v mnohem slabší pozici. To nemohlo dobře dopadnout,“ kritizuje Sobotka současné vedení sociálních demokratů. To podle jeho slov dostalo příležitost neopakovat chyby svých předchůdců, ale dopadlo to strašně.

Stávající šéf ČSSD Jan Hamáček si pak vysloužil od bývalého premiéra kritiku za to, že si nedlouho před volbami vyřídil účty se svými oponenty, když odstřihl Tomáše Petříčka a Martina Netolického. „ČSSD byla úspěšná tehdy, když dokázala oslovovat jak jasně levicové, tak středové voliče. Zeman měl proto vždycky po svém boku Buzkovou a Grosse. Špidla a Paroubek třeba Sobotku,“ uvedl s tím, že předvolební strategií Hamáčka je soustředit se jen na tvrdé jádro zemanovských voličů. „Jenže ti mnohem raději volí ANO, SPD nebo komunisty,“ vzkázal Sobotka.

Revue FORUM (archiv)

Řeč přišla také na Matěje Stropnického, který za sociální demokraty kandiduje do sněmovny jako nestraník v Praze. „Možná občas nabízí jiné tváře, ale stále stejnou politiku. Z vyjádření těchto lidí je zřejmé, že pokud ČSSD nějakým zázrakem proklouzne do sněmovny, chystá se nadále spolupracovat s ANO a komunisty,“ řekl Sobotka s tím, že sociálním demokratům nepomůže ani verbální levicový radikalismus používaný na poslední chvíli. „Mohou těsně před volbami slibovat cokoliv, ale lidé se vždycky nakonec zeptají – byli jste teď ve vládě osm let, proč jste to už dávno neprosadili a neudělali?“ vzkázal bývalý šéf strany.

Šance ČSSD, aby se dostala po říjnových volbách do poslanecké sněmovny, jsou podle Sobotky minimální. „Konzervativní levicoví voliči budou po vzoru prezidenta Zemana volit ANO. Navíc mají ještě k dispozici KSČM a SPD. Mladí, liberální a středoví voliči mají Piráty a STAN. Kandidují i Zelení, se kterými ČSSD chybně odmítla vytvořit předvolební koalici,“ vysvětluje. „ČSSD se v posledních letech vmanévrovala do situace, že už ji vlastně nikdo na politické scéně nepotřebuje. A spoléhat se jen na nostalgii se ve volbách moc nevyplácí,“ doplnil.

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Bohuslav Sobotka byl členem ČSSD dvaatřicet let, dlouhou dobu působil na postu předsedy strany. V barvách sociálních demokratů sloužil jako ministr financí ve vládě Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka. V roce 2014 sestavil vládu společně s hnutím Andreje Babiše a stal se předsedou vlády, na postu vydržel do voleb v roce 2017. Po nich patřil mezi odpůrce společné vlády s ANO.

„Vkládal jsem naděje do mladší generace, která přišla do vedení ČSSD, a pak jsem s hrůzou sledoval, jak opakují staré chyby, obětují páteř, demokratické zásady i program. Už mě tam držel jen sentiment a ohledy na pár kamarádů, kteří ještě z ČSSD neodešli,“ prozradil Sobotka.

Letos mne napadlo, že už je to vlastně málo. A ukončil jsem členství,“ vysvětluje svůj konec v ČSSD. „A vůbec nepřemýšlím o tom, že bych se jakoukoliv formou vracel. Volit ale na podzim půjdu, Česko potřebuje změnu, odpovědnější a méně populistickou vládu,“ uzavřel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]