Expremiér Sobotka v tichosti opustil ČSSD, nezaplatil členské příspěvky

Expremiér Bohuslav Sobotka (ČTK)

Expremiér Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka v tichosti opustil řady sociálních demokratů. Do konce června nezaplatil členské příspěvky, a členství v ČSSD mu tak automaticky zaniklo, informoval deník Právo s odkazem na dobře informované zdroje blízké Lidovému domu.

Bohuslav Sobotka byl členem ČSSD dlouhých dvaatřicet let. Co bývalého předsedu vlády a ministra financí k odchodu ze strany vedlo, zatím není jasné. Podle deníku působí v nadnárodní společnosti, která se zabývá výrobou a prodejem zdravotnické techniky. 

Sobotka byl dlouhá léta předsedou ČSSD, v barvách sociálních demokratů sloužil jako ministr financí ve vládě Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka. V roce 2014 sestavil vládu společně s hnutím Andreje Babiše a stal se předsedou vlády, na postu vydržel do voleb v roce 2017. Po nich patřil mezi odpůrce společné vlády s ANO.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Krátce nato se vzdal svého poslaneckého mandátu, uchýlil se do ústraní a s kolegy z partaje nekomunikuje. „Rád bych se s vámi podělil o rozhodnutí, k němuž jsem už mnoho měsíců směřoval. Na konci března definitivně skončím ve vysoké politice. Opustím poslaneckou sněmovnu a od 1. 4. budu nadále už jen řadovým členem ČSSD. Není třeba v tom hledat nějaké složité symboly či vzkazy. Moje rozhodnutí je hluboce osobní,“ napsal v roce 2018 na sociální sítí.

„V aktivní politice jsem strávil téměř čtvrt století, z toho celkem 8 let v soc. dem. vládách, a nyní cítím, že mám ve svém věku zřejmě poslední šanci vydat se – ještě v plné síle – úplně jinou životní cestou,“ pokračoval tehdy Sobotka.

„Nepůjdu cestou některých bývalých premiérů či předsedů stran a nebudu svým následovníkům v čele ČSSD okopávat v médiích kotníky. Každý má právo poučit se sám ze svých chyb i úspěchů. To, že končím jako parlamentní politik, ale neznamená, že končím jako aktivní občan. Tím jsem byl vlastně už od střední školy a zůstanu jím určitě i nadále. Zejména v době, jako je tato. Ve vnitrostranickém referendu ČSSD se chystám hlasovat proti účasti sociálních demokratů ve vládě Andreje Babiše. Moje důvody jsou dlouhodobě jasné a známé. A poslední týdny je více a více potvrzují,“ prozradil expremiér před lety.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články