Extremisté v Německu lobbují za neregistrovaný ruský preparát Sputnik V

Sputnik V (profimedia.cz)

Sputnik V | FOTO: profimedia.cz

Krajně levicové a krajně pravicové prokremelské síly v Německu zvyšují úsilí o dovoz ruské vakcíny Sputnik V. Používají k tomu stejnou demagogii jako čeští komunisté a okamurovci.

Němečtí extremisté z prokremelských stran Die Linke (Levá), která dílem vznikla z bývalé východoněmecké Sjednocené socialistické strany, a AfD (tzv. Alternativy pro Německo) svorně usilují o dovoz ruského očkovacího preparátu Sputnik V.

Výrazným lobbistou za zájem Kremlu je předseda zemské vlády Durynska Bodo Ramelow (Die Linke), který na podporu ruské očkovací látky přispěchal s pozoruhodným konstruktem, když prohlásil, že „použití Sputniku V by mohlo napomoci odbourat předsudky vůči ruským vakcínám“. Takto jeho slova shrnul zemský deník Thüringer Allgemeine. Nehoráznost tohoto blábolu má dvě roviny. Jednak se manipulativně pokouší diskreditovat všeobecnou nedůvěru ke Sputniku pramenící z nedostatku informací o něm jako pouhé předsudky. A za druhé zaměňuje prioritu ochrany zdraví a životů jakousi vlastní prioritou ochrany jména předmětného neprověřeného ruského přípravku, což už je doslova na hlavu postavené.

Marija Aljochinová (ČTK)

V Ramelowově uvažování stejně jako u Tomia Okamury neexistují žádné kontrolní mechanizmy v podobě nadnárodních regulátorů, a tak prohlásil: „Pro mě je vakcína Sputnik velkou šancí k rychlejšímu návratu do normálu.“ Citovaly jej německé deníky, např. Süddeutsche Zeitung. Ramelow zároveň vyzval spolkovou vládu k tomu, aby apelovala na Evropskou unii, která by podle něj „nyní měla u ruského výrobce objednat odpovídající množství vakcíny“. Další demagogie, tentokrát prozrazující snahu vytvářet dojem jakési obchodní jedinečnosti okamžiku, kdy se má stát zavázat k nákupu velkých objemů jakési neznámé látky jen proto, že „by měly být objednány“. Teď, nebo nikdy! měl ještě zvolat.

Nikterak překvapivě za Sputnik V lobbuje i německá obdoba okamurovců, strana AfD, která je v Německu už oficiálně zařazená na seznam extremistických subjektů a vyšetřuje ji kontrarozvědka. Její zástupci kvůli neregistrované ruské vakcíně dokonce odcestovali do Ruska, kde dnes navštívili ústav Nikolaje Gamaleji, který předmětný preparát vyvinul.

Tlak, který na nákup Sputniku vyvíjejí populistická extremistická uskupení hájící zájmy cizí agresivní mocnosti, vyznívá o to kuriózněji, že vakcíně Sputnik V nedůvěřují ani samotní Rusové. Podle výzkumu sociologického Centra Levada se 62 procent Rusů nechce nechat očkovat Sputnikem. Když se Centrum Levada pokoušelo dobrat příčin, zjistilo, že tkví v tom, že je Sputnik státním produktem. Zkušenost totiž Rusy naučila držet si od nabídek státu odstup, připomínají ruští sociologové.

Aktuální počínání zmíněných extremistů výmluvně svědčí o tom, že se nezastaví před ničím, jestliže hájí zájmy Kremlu i v době zdravotní krize a proti platným postupům nadnárodního lékového regulátora.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]