Extremisté vyhrožují organizátorům kulturních akcí

ČTK

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Výhrůžky pravicových extremistů nejsou zaměřeny jen proti samotným muslimům. S urážkami, nadávkami a obavami z reakcí se setkala řada provozovatelů i nejrůznějších kulturních akcí.

Zpěvák David Koller se například zdá některým antiislamistům až příliš „sluníčkovej“, a tak píší hejty i proti samotným organizátorům akcí.

„Je nám z toho hrozně smutno, těch lidí se už normálně bojíme, někdy jsou to až výhrůžky,“ uvedla na dotaz deníku Forum 24 jedna z pořadatelek akcí z Karlovarského kraje. Výjimkou však nejsou ani umělci – kapely, které k rasismu přímo vybízí. „Zpěvák Vilém Čok mával vlajkou, vedl rasistické a nacionalistické řeči, a lidi mu za to pod pódiem tleskali a skandovali.“

Strach z muslimů je potom patrný například i v kempech, kde někteří lidé ze strachu zavírají děti před muslimy v chatkách. „Když tu máme muslimy, je to pozdvižení, přitom jsou to mnohdy úplně pohodoví lidé, národnostně třeba ze Švédska,“ dodala organizátorka.

Je skutečně smutné, že antimuslimské nálady ovlivňují i obyčejné lidi, kteří se snaží dělat svou práci. Organizátoři se přitom neobávají muslimů, ale spíše pravicových radikálů, kteří vyhrožují jim i účinkujícím, nejčastěji se tak děje prostřednictvím sociálních sítí, kde si pod rouškou anonymity troufnou i na skutečně jadrný slovník, jenž je necitovatelný.

Samotní organizátoři se mnohdy sami obávají k situaci vyjádřit. „Když jste například na malém městě, bojíte se k těm věcem vyjádřit, aby vás lidé nezavrhli.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner